Türkiye'de bir ilk gerçekleşti ve işkence iddiaları üzerine 19 kişi açılan jet bir soruşturmayla görevlerinden alındı.
Adalet Bakanı Şahin, Metris Cezaevi'nde Engin Ceber'in öldürülmesine adı karışan işkence zanlısı 19 personelin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Engin Ceber'in, cezaevinde ''kötü muamele ve işkence'' sonucunda öldüğü iddiasıyla ilgili 19 kişinin, geçici olarak görevden uzaklaştırıldığını söyledi.

Adalet Bakanı Şahin, TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, olayla ilgili görevlendirdiği başmüfettiş ve müfettişin, Metris Cezaevi'nde ilk incelemelerini yaparak, raporlarını hazırladığını belirtti.

Mehmet Ali şahin, rapordaki, ''Yasaların kendine verdiği yetkiler sonucunda, ölüm olayında sorumlulukları olabileceği düşüncesiyle, iki infaz koruma ikinci müdürü, koruma başmemuru, infaz koruma memuru ve tutukluyu görmeden sağlam raporu veren cezaevi doktorunun da aralarında bulunduğu 19 görevlinin, geçici olarak görevden uzaklaştırılması kararı alındı'' ifadesini de gazetecilere okudu.

''YAKINLARINDAN ÖZÜR DİLİYORUM''

''Devletim ve hükümetim adına yakınlarından özür diliyorum. Sorumluları kimse, sonuna kadar gidilecektir. Kimsenin şüphesi olmasın'' diyen Şahin, Adalet Bakanı olarak üzüntüsünün sonsuz olduğunu dile getirdi.

Şahin, ''Üzerine hassasiyetle gidiyorum, soruşturma genişletildikçe sayı artabilir. Türkiye'de bu dönemde, böyle bir olay meydana geldiği için son derece üzüntülüyüm. Adalet Bakanı olarak, dakika dakika takip ediyorum. Türkiye'yi böyle bir durumla karşı karşıya getirenler, her kimse cezalandırılacaktır'' diye konuştu.

Kaynak : İnternetHaber