+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Aktütün'ü İtiraf Edin Demiştik...Biz Açıklıyoruz...

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Aktütün'ü İtiraf Edin Demiştik...Biz Açıklıyoruz... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Chiaro Di Luna moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight Baktabul'un Çılgını moonlight - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Gönül Bağı...
  Mesajlar
  1.368
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374515

  :okur: Aktütün'ü İtiraf Edin Demiştik...Biz Açıklıyoruz...

  Aktütün’ü itiraf edin demiştik... Biz açıklıyoruz  Taraf - Istanbul - 14.10.2008
  Taraf’ın bugün yayımladığı anlık istihbarat belgeleriyle istihbarat raporları Genelkurmay’ın 17 askerin şehit olduğu Aktütün baskınını, tıpkı Dağlıca gibi, ayrıntılarıyla bildiğini gösterdi. İç Güvenlik Harekât Durum raporları ve İnsansız Hava Araçları’nın ilettiği anlık istihbarat bilgileri Aktütün baskınından Genelkurmay’ı bir ay önce haberdar etti. İnsansız hava aracı saldırı günü 9.35’ten itibaren, aldığı görüntüleri Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’na ve İkinci Başkan’a saatlerce ve naklen iletti. Saldırının önceden bilindiğini gösteren temel bir kanıt: Hava aracı, koordinatları Aktütün’e kilitlenmiş olarak saldırı sırasında da görüntü nakline devam etti
  - Havan atıyor musunuz niye atmıyorsunuz.
  - Bir dakika atıyoruz.
  - Mahir Mahir, Rubar Rubar siz de destek verin.
  - Kemal o bir yere gidiyor. Boşa gidiyor aşağı düzelt.
  - Azat azat arkasına atın.
  - O söylediğim istikamete atın, Cia kısa düşürdün.
  - Doğrudur Heval yeniden atıyoruz.
  - Çalışın uygun uygun atın senin yerin uygundur vur ordan vur işte.
  - Boş kalmasın uygun bir şekilde hem orayı hem karakolu vursunlar.
  - Tamam Heval vuruyoruz her iki tepeyi de takip et.

  Bu telsiz konuşmaları 3 Ekim 2008 cuma günü 17 askerin şehit olduğu Aktütün saldırısı sırasında baskını düzenleyen PKK’lı grubun arasında gerçekleşti.
  Telsiz konuşmalarını canlı olarak dinleyenler arasında Aktütün Karakolu’nun da bağlı olduğu Van’daki Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı’na bağlı birimler de bulunuyordu.
  Beklenen Aktütün saldırısı başlamıştı.

  BİR AYDIR İZLENİYORDU • Beklenen bir saldırıydı bu. Çünkü ABD ile yapılan anlık istihbarat paylaşımı işbirliği uyarınca bölge üzerinde keşif uçuşları yapan İnsansız Hava Araçları (İHA), bundan bir ay önce, 5 Eylül 2008’de Kuzey Irak’ın İran sınırına yakın bölgelerinden, Hakkâri-Şemdinli bölgesine doğru harekete geçmiş 80 kişilik bir PKK’lı grubun koordinatları ile net görüntülerini geçmişti.
  Bu hareketlilikle ilgili olarak GES (Genelkurmay Elektronik Sistemler) Komutanlığı, bölgedeki dinleme ve istihbarat birimlerinden gelen günlük raporlarla Genelkurmay’ı ve komutanlıkları sürekli uyardı.

  UÇAKSAVARLAR GİRDİ • Aktütün baskınından sadece beş gün önce, 29 eylül günü, Van Asayiş Güvenlik Komutanlığı Hareket merkezinde görevli nöbetçi istihbarat Kurmay Binbaşı Zafer Kılıç imzasıyla gizli ve çok ivedi rumuzuyla en başta Genelkurmay’a ve ilgili tüm birimlere gönderilen “HRK.: 3070-69254-08/HRK.MRK.” nolu “İç Güvenlik Hareket Günlük Durum” raporunda PKK’nın “Önümüzdeki günlerde, Yüksekova-Dağlıca Köyü’nde (38s mg 2037) konuşlu bulunan 3’üncü mot.p.tb.k.lığına yönelik bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu, bunun için Irak’ın Kuzeyi’nden İkiyaka bölgesine yaklaşık (10) adet uçaksavar silahı getirildiği” bildirilmişti. Aynı çok ivedi raporda PKK’nın Hakkâri Yüksekova’ya bağlı bazı köylere “boşaltın” talimatı verdiği, bu bölgeleri tampon bölge olarak kullanacağı istihbaratı da ilgili mercilere ulaştırıldı.

  BİR GÜN ÖNCE YENİ RAPOR • Hareketlilik sürüyordu. Aynı birimden 2 ekim günü, yani saldırıdan bir gün önce Nöbetçi Kurmay Yarbay Ferdi Korkmaz imzasıyla tüm birimlere ve en başta Genelkurmay’a geçilen “HRK.: 3070-69254-08/HRK.MRK.” nolu İç Güvenlik Hareket Günlük Durum raporunda ise daha net bilgiler, bir gün sonraki saldırının adeta koordinatlarını veren istihbarat mevcuttu. Yine “Gizli ve çok ivedi” rumuzlu raporda PKK’lıların bölgedeki hareketliliği isim isim, silah ve katır sayılarına kadar yerleri bildirilerek birimlere gönderilmişti. Sınırdan içeri giren PKK’lılar, içeriye sokulan ağır silahlar, saldırı kararlarının alındığı toplantılar askeri yetkililerin takibi altındaydı.

  KATIRLAR BİLE TAKİPTE • Türkiye ve Irak’ın kuzeyindeki kaynaklara dayandırılan bir gün önceki bu istihbarat raporlarında Hakkâri-Şemdinli bölgesinde bir saldırının gelmekte olduğu anlatılıyordu. Öyle ki bu raporla Genelkurmay, Aktütün’ün hemen karşısında, sınırın öteki tarafındaki Mezi deresi içerisinde saldırıda kullanılan ağır silahları taşımak üzere bekletilen 25-30 katırın varlığından bile haberdardı.

  KARE KARE GELEN BASKIN • Saldırının yapıldığı 3 Ekim 2008 cuma günü erken saatlerden itibaren ise bu kez ABD’nin anlık istihbarat desteği kapsamında İnsansız Hava Araçları (İHA), Aktütün’ün hemen karşısında, 10 km Irak sınırları içinde kalan tepelerde bazı PKK’lı grupların saldırı hazırlıklarını görüntüleyip askeri yetkililere ulaştırdı.
  Genelkurmay’ın ve ilgili birimlerin anında canlı olarak izlediği bu görüntülerde sayıları hızla artan PKK’lılar tepelere mevzileniyor, ağır silahlarını konuşlandırıyor, araziyi mayınlıyor. Ama sabah saatlerinden itibaren başlayan bu hazırlıkları, saniye saniye canlı yayında izleyen askeri yetkililer, koordinatları açıkça belli olan bu hedeflere üç buçuk saat sonra müdahale ediyor. Bu da zaten Aktütün’de çatışmanın yoğunlaştığı öğleden sonraki saatlere denk geliyor.
  Anlık istihbarat görüntüleri içinde belki en önemli ve en dikkat çekici olanı PKK’lı grupları gösteren görüntüler sürerken bir anda İnsansız Hava Aracının yer değiştirerek Aktütün’ü göstermeye başlaması oluyor. İnsansız Hava Aracı’ndan gelen görüntülerin sağ üst köşesinde araca önceden yüklenmiş koordinatlar belirtiliyor. 5C ve 6C hedeflerinin koordinatları incelendiğinde iki nokta arasında yaklaşık 25 km’lik bir mesafe olduğu görülüyor. Bu noktaların İHA’nın uçuşu esnasında rastgele görüntülenmiş noktalar olmadığı anlaşılıyor. Bu noktalar sistem hafızasına girilmiş noktalar. Bu ise Aktütün ve çevresinde saldırı öncesinde bir olay beklentisi istihbaratı olduğuna açık bir kanıt.

  CANLI YAYIN BAŞLIYOR • Saat 09.35.35’de başlayan (insansız uçağın çektiği görüntülerde kullanılan GPS saati Greenwich’e göre ayarlandığı için saat Türkiye yaz saatinden üç saat geride) görüntülerde koordinatlarından Aktütün’e yakın olduğu anlaşılan bir tepenin üstünde görünen PKK’lı grup, güneyden gelecek bir çevirme ihtimaline karşı bölgeyi mayınlıyor, mevzi hazırlıyor, havan topu konuşlandırmaya çalışıyor. Burası Aktütün’e 25 km mesafede.

  ÜÇ BUÇUK SAAT SONRA MÜDAHALE • Saat 13:59:02. (GPS: 10:59:02) Kuzey 37 15.33, Doğu 44 21.40 noktasından güneydeki tepelere mevzilenmiş PKK’lı gruba ilk görüntüden yaklaşık üç buçuk saat sonra ateş açılıyor. (Fotoğrafta parlayan yer) Ama Genelkurmay koordinatları belli olan bölgeye karada konuşlandırılmış silahlarla saldırmayı tercih ediyor. İstihbarat görüntülerine rağmen Genelkurmay, Hava Kuvvetleri’ni kullanmıyor.

  İNSANSIZ HAVA ARACI AKTÜTÜN’Ü İZLİYORMUŞ • Görüntüler uzun süre 5-C olarak adlandırılan bir bölgeden PKK’lı grupları çekmeyi sürdürürken, saat 13:57:26’da kamera (GPS 10.57.26) 6-C olarak adlandırılan yeni koordinattan görüntü vermeye başlıyor. 6-C olarak adlandırılan yer ise Aktütün Köyü. Uzmanlar Aktütün koordinatının belli bir adla aracın hafızasına önceden kaydedilmiş olmasının ve Aktütün üzerinde İHA uçurulmasının, bu bölgede bir faaliyet beklendiğinin başka ve önemli bir delili olduğunu söylüyor.


  TARAF

 2. #2
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375455

  Tanımlı Ce: Aktütün'ü İtiraf Edin Demiştik...Biz Açıklıyoruz...

  Aktütün hazırlıklarını BBG evi gibi izlemişiz  TERÖRiSTLER 5 NOKTADAN GİRDİ. KATIRLA SİLAH TAŞIDI. ADIM ADIM İZLENDİ...


  Aktütün Karakolu’nda 17 askerimizi şehit eden PKK’lıların saldırı hazırlıkları bir ay boyunca casus uçak Heronlarca dakika dakika izlenmiş ve ‘İç Güvenlik Harekat Durum Raporları’na kaydedilmiş.

  HAKKARİ’NİNŞemdinli İlçesi Aktütün Sınır Karakolu’nda 17 askerin şehit edildiği saldırıyla ilgili Taraf gazetesinin dün yayınladığı haber yeni bir tartışma başlattı. PKK’lı teröristlerin Aktütün’e yapacağı saldırıyla ilgili hazırlıkların bir ay öncesinden başlayarak İç Güvenlik Harekat Raporları’na günlük olarak işlendiği, İnsansız Hava Aracı’nın (HERON) da tüm hazırlıkları dakika dakika görüntülediği ortaya çıktı.

  RAPOR VE GÖRÜNTÜLERDE VAR

  HABERDE,İç Güvenlik Harekat Raporları ve insansız hava araçlarının çektiği görüntülerle saldırı hazırlıklarının önceden bilindiği belirtildi. Raporlar ve görüntülerde teröristlerin sayısı, kimin komuta edeceği, teröristlerin isimleri ve nüfus bilgileri, ellerindeki silahların tipi, ağır silahları taşımak için kullanılan katırların sayısına kadar tüm ayrıntıların bilindiği ortaya çıktı.  UÇAKSAVARLAR GETİRMİŞLER

  AKTÜTÜNbaskınından sadece beş gün önce 29 eylül günü, Nöbetçi İstihbarat Kurmay Binbaşı Zafer Kılıç imzasıyla Genelkurmay’a gönderilen İç Güvenlik Hareket Günlük Durum raporunda ‘PKK’nın Yüksekova-Dağlıca’da bulunan 3’üncü mot.p.tb.k. lığına yönelik bir eylem hazırlığı içerisinde olduğunu, bunun için Irak’ın Kuzeyi’nden İkiyaka bölgesine 10 uçaksavar silahı getirildiğini’ rapor etti.

  KADIN ELEBAŞI HAZIRLIK YAPIYOR

  SALDIRIDANbir gün önce 2 Ekim günü, Nöbetçi Kurmay Yarbay Ferdi Korkmaz’ın hazırladığı İç Güvenlik Hareket Günlük Durum raporunda ise PKK’lıların bölgedeki hareketliliği isim isim, silah ve katır sayılarına kadar yerleri bildirilerek kayıtlara geçirildi. Raporda, PKK’nın kadın liderlerinden Habat’ın yeni bir saldırı için bölgeye döndüğü, ağır silah taşıyacak 25-30 katırın Aktütün karşısında Mezi deresinde bekletildiği bilgisi de yer aldı.

  DAKİKA DAKİKA İZLENDİLER

  SALDIRININyapıldığı 3 Ekim cuma günü erken saatlerde Heronlar, Aktütün’ün karşısında 10 km Irak sınırları içinde kalan tepelerde PKK’lıların saldırı hazırlıklarını görüntüleyip askeri yetkililere ulaştırdı. Genelkurmay 2. Başkanı ve Elektronik Sistemler Komutanlığı bu görüntüleri canlı yayında izledi. Görüntülerde sayıları hızla artan PKK’lılar tepelere mevzileniyor, ağır silahlarını konuşlandırıyor, araziyi mayınlıyordu. HABER MERKEZİ

  Heronlar itibarımızı artıracak

  AKTÜTÜN Karakolu’na yapılan saldırı sırasında antalya’da golf oynadığı ve saldırıdan bir gün sonra haberdar olduğu için eleştirilere hedef olan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, dün ilk kez medyanın karşısına çıktı. 2007-2008 uçuş eğitim yılı hava yer atış yarışmaları ödül töreni, Akıncılar 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yapıldı. Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık katıldı.

  BABAOĞLU törende yaptığı konuşmada, terör örgütüne karşı yürütülen hava harekatlarında alınan başarılı sonuçların Türk Hava Kuvvetlerine hem yurt içinde hem de yurt dışında itibar kazandırdığını belirtti. Babaoğlu ‘Yakın zamanda Hava Kuvvetlerimizin enVanterine girecek insansız hava sistemlerinden elde edeceğimiz gerçek zamanlı istihbarat bilgilerinin daha da artmasıyla bu başarının katlanarak artacağını değerlendiriyorum’ dedi. Ödül törenine diğer havacı pilotlar gibi deri ceket ve havacı şapkasıyla gelen Orgeneral İlker Başbuğ, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini verdi. KIYMET SEZER


  2 Ekim 2008 tarihli Nöbetçi Kurmay Yarbay Ferdi Korkmaz imzasıyla hazırlanan İç Güvenlik Hareket Günlük Durum raporundan bazı bölümler şöyle:

  ... Habat (Kadın) isimli teröristin, Hakkari-Aktütün J.Snr.Bl.K.lığına yönelik silahlı saldırı eylemine katıldıktan sonra Haftanin’e döndüğü, kapsamlı bir eylem hazırlığı içerisinde olduğu...

  ... Ağır silahları taşımak maksadıyla Sıvı- Mezi’de (25-30) katırın bekletildiği...

  ... Nirve kampında bulunan güven (k) adlı terörist sorumluluğundaki 20’si kadın 35 kişilik terörist grubun 26 eylül 2008 günü, (6) adet yüklü katır ile birlikte, Hakkári-Çukurca bölgesine giriş yaptığı...

  .... Nazım Alma (Mardin) sorumluluğunda 18 teröristten oluşan bir grubun, yanlarında iki bkc makineli tüfek, iki rpg-7 roketatar ile birlikte, Hakkári kırsalında bulundukları...

  ... Fikret Olgun (Şırnak-Yazlıca) sorumluluğunda, 25 teröristin, yanlarındaki bir hok füzesi, iki 60 mm.lik haVan, iki gece görüş cihazı ile birlikte, Şemdinli bölgesinde eylem hazırlığında oldukları...

  ... Çetin Kabuk (Siirt) sorumluluğunda, 32 teröristin, yanlarında iki strella füzesi, bir 82 mm.lik haVan, iki bkc makineli tüfek ile birlikte, Hakkari-Karanlık dağı bölgesinde mevzi hazırladıkları...
  Kaynak: Star

  Tarih: 02:31:40 15.10.2008

 3. #3
  ^^Mavinin Sessizliği^^ mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını mavidamla Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  3.415
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  107374635

  Tanımlı Ce: Aktütün'ü İtiraf Edin Demiştik...Biz Açıklıyoruz...

  Bu habere ne denilir şimdi..
  Biz gene susalım, görmeyelim, duymayalım, bilmeyelim!!

Benzer Konular

 1. Aktütün'de hareketlilik sürüyor
  By leyla_59 in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-22-2008, 16:21
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-04-2008, 15:25
 3. İtiraf Ediyorum-Niran Ünsal(İtiraf Ediyorum şarkı sözü)
  By XxCANISIxX in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-08-2008, 22:18
 4. İtiraf-İrem(İtiraf Şarkı Sözü)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-01-2008, 17:52
 5. Ne demiştik bu aşka!
  By keremkerem in forum Şiir
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04-15-2007, 12:46

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0