+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu

Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Ne mutlu Türküm diyene! Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa Baktabul'un Çılgını Mr. NuteLLa - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu Yer
  * TR *
  Mesajlar
  15.482
  Blog Yazıları
  282
  Tecrübe Puanı
  107375455

  Tanımlı Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok

  Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok  76 yıldır şiir yazan Fazıl Hüsnü Dağlarca bir röportajında, “Ayrılığın acı veren, acı verecek başka bir büyüklüğü var. Ki bunu saydıklarımın üstünde tutarım: Türkçe’den ayrılmak” demişti.

  Sormuşlar dostları birgün "yazarken gülümsediğini görüyoruz bazen, neye gülüyorsun" diye Dağlarca'ya. Farkında değilmiş gülümsediğinin. Düşünüyor, buluyor niye güldüğünü. Çocuklar, üzerine ne çok yazdığı çocuklar...


  İSTANBUL - Şiirin son çınarı devrildi. Türk edebiyatının en çok eser veren şairlerinden olan Fazıl Hüsnü Dağlarca, İstanbul’da yaşamını yitirdi. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede vefat eden Dağlarca, 94 yaşındaydı.


  Kadıköy Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Dağlarca’nın, tedavi gördüğü Başkent Üniversitesi Hastanesinde antibiyotik tedavisine yanıt vermeyerek durumu ağırlaştığı için bu sabah yoğun bakıma alındığı belirtilerek, şairin, kalp ve solunum yetmezliğinden hayatını kaybettiği ifade edildi.

  Uzun yıllardır Kadıköy’de adının verildiği sokakta yaşayan Dağlarca’nın, böbreklerindeki problem nedeniyle Temmuz ayından beri diyaliz tedavisi gördüğü, şairin, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün girişimiyle önce Acıbadem Hastanesinde tedaviye alındığı ve daha sonra Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne yatırıldığı belirtildi.

  Açıklamada, Dağlarca için 20 Ekim Pazartesi günü saat 11.00’de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda tören düzenleneceği ve şairin cenazesinin Söğütlüçeşme Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından toprağa verileceği belirtildi.

  EVİ MÜZE YAPILACAK

  Dağlarca’nın, Ocak ayında, yaşadığı Mühürdar Caddesi’ndeki evi müze yapılması için Kadıköy Belediyesine bağışladığı ifade edilen açıklamada, şairin, kendisini ziyaret eden Belediye Başkanı Öztürk’e, evinin müzeye dönüştürülmesi için vasiyette bulunduğu kaydedildi.

  Açıklamaya göre, Dağlarca, evini müzeye dönüştürme isteğini şöyle açıkladı:
  “Ben İstanbul’un birçok yerinde ikamet ettim. Gezdim, gördüm, yaşadım, ama en çok Kadıköy’ü sevdim.
  Kadıköy eskiden de değerliydi, şimdi de. Eskiden daha çok dolaşırdım, ama şimdi yaşım dolayısıyla sokağa çıkamıyorum. Yıllardır içinde yaşadığım, şiirlerimi yazdığım evimin, ölümümden sonra yaşamaya devam etmesini istiyorum. Belediye Başkanımıza rica ettim, evimi alıp müze olarak düzenlesinler, ama yaşayan bir müze olmasını istiyorum. Bir bölümünde kitaplarım, eşyalarım sergilensin, bir kısmı da kafeterya gibi olsun. Gençler buraya gelip otursun, kitap okusun, bir şeyler içsinler.”

  Açıklamada, Dağlarca’nın müze ve kafeterya olarak kullanılmasını istediği evinin adının da “Dağlarca’dan Gökyüzü” olmasını istediği ifade edilerek, “Buraya gelenler, benim gökyüzüme baksınlar istiyorum” dediği kaydedildi.

  26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Dağlarca, ilk öğrenimini Konya, Kayseri, Adana ve Kozan’da, orta öğrenimini Tarsus ve Adana’daki ortaokullardan sonra girdiği Kuleli Askeri Lisesi’nde tamamladı. 1935 yılında piyade subayı olarak doğu ve orta Anadolu’nun, Trakya’nın pek çok yerini dolaşan Dağlarca, ordudaki hizmeti 15 yılı doldurunca ön yüzbaşı rütbesiyle 1950’de askerlikten ayrıldı.

  1952-1960 yılları arasında iş müfettişi olarak İstanbul’da çalışan Dağlarca, buradan ayrıldıktan sonra İstanbul Aksaray’da kitabevini açtı ve yayımcılığa başladı. 4 yıl “Türkçe” isimli aylık dergiyi çıkaran ve ilk yazısı 1927’de Yeni Adana Gazetesi’nde yayımlanan bir hikaye olan Dağlarca, İstanbul Dergisi’nde 1933’te çıkan “Yavaşlayan Ömür” adlı şiiriyle adını duyurmaya başladı.

  Varlık, Kültür Haftası, Yücel, Aile, İnkılapçı Gençlik, Yeditepe ve Türk Dili dergilerinde şiirleri yayımlanan Dağlarca, 1967’de ABD’deki Milletlerarası Şiir Forumu tarafından “En iyi Türk Şairi” seçildi.

  Türk şiirinin duayenlerinden Dağlarca, 1970 yılında kitabevini de kapatıp kendisini tümüyle şiire verdi. Bu dönemden sonra çoğunlukla çocuk şiirleri yazmaya başlayan Dağlarca, Türk şiirinin en üretken şairlerindendi.

  Dağlarca, bir süre önce NTV haber merkezinden Ergün Güven’in sorularını yanıtlamış ve bu röportaj Oğuz Haksever’in sunduğu “Ve İnsan”da ekrana gelmişti.
  60’tan fazla şiir kitabı bulunan Dağlarca, hem Türkiye’de hem de uluslararası düzeyde birçok ödüle layık görüldü. Bir çok kitabı yabancı dile çevrildi.

  Toplumculuğunun temelinde insana ve insan hayatına saygı yatan Dağlarca, çok yazan ve üreten bir şair kimliğiyle, bağımsız kalarak hiçbir şairden etkilenmemiş, hiçbir akımın etkisinde kalmayarak şiirlerini yazmıştı.  NTV-MSNBC


 2. #2
  VIP mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya Baktabul'un Çılgını mavidünya - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2008
  Bulunduğu Yer
  YEŞİL VE MAVİ BİR DÜNYA
  Mesajlar
  1.645
  Blog Yazıları
  208
  Tecrübe Puanı
  107374497

  Tanımlı Ce: Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok

  Yüzükoyun yatma diyor annem
  Yatar mıyım hiç,
  İster miyim
  Yüzümün
  Koyun olduğunu?

  Fazıl HÜSNÜ DAĞLARCA

 3. #3
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  Tanımlı Ce: Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok

  Dağlarca için 20 Ekim Pazartesi günü saat 11.00'de Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası'nda tören düzenleneceği ve şairin cenazesinin Söğütlüçeşme Camisi'nde öğle vakti kılınacak namazın ardından toprağa verilecek.

  yakınlarının sevdıklerının bası saolsun. topragı Bol olsun

 4. #4
  Emekli S.Moderator !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! Baktabul'un Çılgını !!! NightClub !!! - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  bana karanlığın ne demek olduğunu öğretmeden bütün ışıkları söndürüyorsun ..
  Mesajlar
  2.024
  Blog Yazıları
  10
  Tecrübe Puanı
  52004983

  cry Fazıl Hüsnü Dağlarca'yı kaybettik

  Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı Kaybettik

  76 yıldır şiir yazan ve bunu Allah’ın ona verdiği tebessüm olarak gören, Türkiye’nin büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca, yaşamını yitirdi.  76 yıldır şiir yazan ve bunu Allah’ın ona verdiği tebessüm olarak gören, Türkiye’nin büyük şairi Fazıl Hüsnü Dağlarca, zatürre tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

  Türk edebiyatının en çok eser veren şairlerinden olan Fazıl Hüsnü Dağlarca, yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz günlerde 94 yaşında zatürre tehşisiyle hastaneye kaldırılan Dağlarca’nın 60’tan fazla şiir kitabı bulunuyor... Dağlarca, 1914 yılında İstanbul’da doğdu. Babasının askerlik görevi nedeniyle Türkiye’nin bir çok yerinde geçen çocukluğundan sonra Kuleli Askeri Lisesi ve Harp okulunu bitirdi. 15 yıllık askeri hizmetinde o da babası gibi Anadolu’nun bir çok yerinde görev yaptı. 1927 yılında Yeni Adana Gazetesi’nde yayınlanan öyküsüyle hem ilk yazısını yazdı, hem de ilk ödülünü aldı. 1933 yılında İstanbul dergisinde “Yavaşlayan Ömür” adlı şiiriyle adını duyurdu. 1935 yılında da “Havaya Çizilen Dünya” adlı ilk şiir kitabını yayınladı. 15’inci hizmet yılını doldurduktan sonra askerlikten ayrıldı. 1952-1960 yılları arasında Çalışma Bakanlığı’nda iş müfettişi olarak çalıştı. 1960 yılında İstanbul’da “Kitap” adlı kitabevini açtı. 4 yıl boyunca da “Türkçe” adlı bir dergi çıkardı. 1967 yılında ABD Şiir Forumu tarafından “En İyi Türk Şairi” seçildi. 1970 yılında kitabevini de kapatıp kendisini tümüyle şiire verdi. Bu dönemden sonra çoğunlukla çocuk şiirleri yazmaya başlayan Dağlarca, Türk şiirinin en üretken şairlerindendi. 60’tan fazla şiir kitabı bulunan Dağlarca, hem Türkiye’de hem de uluslararası düzeyde birçok ödüle layık görüldü. Bir çok kitabı yabancı dile çevrildi. Dağlarca, geçtiğimiz günlerde 94 yaşında zatürre tehşisiyle hastaneye kaldırılmıştı.


  Kaynak:livehaber

 5. #5
  Süper Üye gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck Baktabul'un Çılgını gizmck - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2008
  Bulunduğu Yer
  Ankara
  Mesajlar
  348
  Tecrübe Puanı
  3638655

  Tanımlı Ce: Türkçe’nin ses bayrağı Dağlarca artık yok

  Allah rahmet eylesin çok üzüldüm ya.Birine yazacağım 12 kitap var demiş o kitapların sadece 4ünü yazabilmiş 8ini yazamadan vefat etti Allah sevenlerine sabır sağlık afiyet versin

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. ‘Küçük Sırlar’ artık Star’da
  By кıνıяcıк in forum Küçük Sırlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-21-2010, 11:52
 2. Yahoo artık Türkçe
  By leyla_59 in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-31-2008, 12:13
 3. YouTube artık Türkçe
  By Mr. NuteLLa in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 02-02-2008, 17:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-10-2007, 14:26
 5. Artık ’kullan at’ aşklar moda
  By Baktabul in forum Magazin Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-17-2006, 14:35

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375