Provokasyon Giderek BüyüyorTerörist Öcalan’a “kötü muamele yapıldığı” iddiaları provokasyona dönüştürüldü. Doğubayazıt’ta bir kişi öldü. Kepenkler kapatıldı, yollarda lastik yakıldı
Terörist Abdullah Öcalan’ın İmralı cezaevinde “kötü muameleye maruz bırakıldığı” iddiaları üzerine birçok kentte eylem düzenlendi. Ağrı Doğubayazıt’ta bir kişi yaşamını yitirirken, başta Batman olmak üzere bazı illerde esnaf kepenk açmadı.
DTP’nin Ağrı Doğubayazıt’ta dün düzenlediği izinsiz yürüyüş öncesi DTP ilçe binası önünde Doğubayazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay’ın da bulunduğu sırada, güvenlik kuvvetleriyle göstericiler arasında tartışma çıktı.
Bazı kişilerin taş atmaya başlaması üzerine polis, biber gazı sıkarak göstericileri dağıtmak istedi. Olaylar yayılırken, barikat kuran göstericiler polise taş ve sopalarla saldırdı. Güvenlik kuvvetleri de göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açtı.

Meryem Ana Caddesi üzerinde aldığı kurşun yarası sonucu yere düşen bir genç, seyyar satıcıların kullandığı el arabasıyla 200 metre mesafedeki Devlet Hastanesi’ne götürüldü.

Kurtarılamadı
Yaralanan gencin Ahmet Özkan (20) olduğu belirtilirken, Kubilay gencin kurtarılamadığını söyledi. Aralarında 5 polisin de bulunduğu 20 kişi de olaylar sırasında yaralandı. Esnaf, olaylar nedeniyle dükkânlarını kapatıtı.

“Silah kullanıldı” iddiası
Ağrı Valiliği, Doğubeyazıt’taki olaylarda zırhlı polis aracına 4 tane mermi isabet ettiğini ve olayın provokasyon olarak nitelendirildiğini açıkladıi. Olaylarda 20 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa’da AKP önüne siyah çelenk bırakmak isteyen Barış Platformu üyeleriyle polis arasında arbede çıktı.
Mardin’in Kızıltepe, Nusaybin ve Derik ilçelerindeki esnafın büyük bölümü kepenklerini açmadı.

Polis müdürü yaralandı
Nusaybin’deki izinsiz gösteride AKP eski ilçe teşkilatı, Ziraat ve İş Bankası şubeleri hasar gördü. Çıkan arbedede biri polis 4 kişi yaralanırken, 10 kişi gözaltına alındı. İlçe Emniyet Amiri Alim Karakılıç da taşla başından yaralandı.
Batman’da PKK’nın bildiri dağıtması sonucu dün sabah kepenkler açılmadı.

Van’da 31 gözaltı
Hakkâri’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde de esnaf dün kepenk kapatırken, polis halka çikolata dağıttı. Van Erciş’te DTP’nin düzenlediği mitinge yaklaşık 3 bin kişi katılırken, polis yürüyüşe izin vermedi. Kentte toplam 31 kişi gözaltına alındı.
Tunceli’de, DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis ile Tunceli Belediye Başkanı DTP’li Songül Erol Abdil’in de yer aldığı bir grup, ellerinde Öcalan posterleri ve “Öcalan’sız dünyayı başınıza yıkarız” sloganlarıyla yürüdü.
Adana’da çoğunluğu çocuklardan oluşan gruplar, lastik yakıp caddeleri trafiğe kapattı.

İstanbul’da dün sabaha karşı dört ayrı ilçede 25 araç kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce kundaklandı.
aktifhaber