Başbakan Diyarbakır'da KEDİ oldu


CHP lideri Deniz Baykal grup toplantısında KONUŞTU.CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin haftalık grup toplantısında konuşuyor. Baykal'ın gündeminde Ergenekon davası ve terör konusu var. CHP lideri Deniz Baykal önceki gün Diyarbakır ve Ağrı'da meydana gelen olaylara gönderme yaparak Türkiye'de terörün yeni bir noktaya geldiğini söyledi.
BU ÜLKE NE HALE GELMİŞ
Baykal, "Şehit sayıları hızla artıyor. Başbakan'ın Diyarbakır ziyareti dolayısıyla ortaya çıkan manzara Türkiye'nin terör tehdidi karşısında hangi noktada olduğunu ortaya koymuştur. Ülke ne hale gelmiş. Başbakan bir kente gidiyor. Sokaklar bomboş, çöpler yıığılmış, esnaf kepenk kapatmış. Otomobil lastikleri köşe başlarında yanıyor. Sadece çocuklar ve polisler ortalıkta. Bu manzara bir rastlandı duygusal bir tepki bir anda ortaya çıkan spontane gelişme olarak anlaşılamaz. Bu bir süreden beri giderek gelişen bir birikimin giderek yaygınlaşan bir örgütlenmenin giderek etkinleşen terör yapılanmasının uygun gördüğü anda karar alarak ortaya koyduğu manzaradır." dedi.
BU BİR AYAKLANMA PROVASI
Dün yaşanalar Türkiye'de bir ayaklanma provası olduğunu söyleyen Baykal," Demek bu yapılabilir hale gelmiş. Demek bunun gerçekleştirebilmesi uzun süreden beri gerçekleşen bir takım oluşumların sonucunda mümkün hale gelmiş. Başbakan Diyarbakır'da bütün esnaf kepenk kapatmış niçin kapatmış çünkü tehdit var diyor. Doğrudur da bir ciddi devlette, devletin dışında bir tehdid uygulayan bir birikim sen iş başındayken nasıl ortaya çıkmış. Sen buna nasıl göz yummuşsun. Bu sürecin arkasında ne var. Bu sorunun ardında bu iktidarın bu gerçeği anlayamama sorunu var." diyerek hükümete yüklendi.
Baykal sözlerini şöyle sürdürdü;
Terörle mücadelenin koordinasyonu için bir örgütlenme yapacağız. Terörle Mücadele İçişleri Bakanlığını aşmış sen silahlı kuvvetlerini kullanıyorsun. Terörle mücadelenin koordinasyona eşgüdüme ihtiyacı açık olduğu çok açıktır. Bu eşgüdümün İçişlleri kapsamında bir örgütleme yapmak bu işin ciddiyetini kavramamış olduğunuzu gösterir. Türkiye yıllardır terör acısını yaşadı ortaya çıkan manzara bu oldu.

BİR TEK BARZANİ'Yİ İÇİNE SİNDİRİYOR
Başbakan'ın muhalefete tavrını da eleştiren Baykal, Barzani görüşmesini de eleştirdi. "Başbakan muhalefeti yok sayıyor. İçine sindirebildiği tek kişi ise Barzani. Sadece onunla çok rahat konuşabiliyor. Barzani'nin yakın arkadaşı Irak Genelkurmay Başkanı "sınır değişikliği de mümkündür, bu da konuşulabilir" diye açıklama yapıyor. Biz önerilerimizi Başbakan'a sunabilmek için önerilerimizi Irak üzerinden mi yapmalıyız." diyerek Erdoğan'ı eleştirdi.

BİZİ NEDEN DİNLEMİYORSUN
Ali Babacan'ı da eleştiren Baykal, "Dışişleri Bakanı'mız ise öneriyi dikkate alıyor ama bunu yetkili siyasetçiler yapsın diyor. Iraklı siyasetçiler söylüyor dinliyorsun da Türkiye'deki siyasetçileri, bizi neden dinlemiyorsun. Akıl danışman için Irak'a gitmene gerek yok." dedi.

TAKSİM'DE COP, DİYARBAKIR'DA KEDİ
Hülya Avşar'ın Başbakan'a yaptığı süt dökmüş kedi benzetmesini de diline dolayan Baykal, "1 Mayıs'ta sadece Taksim'de etkinlik düzenlemek isteyen insanlara izin vermiyorsun, kadın-erkek ayırmadan sırtına kafasına copla tekmeyle girişeceksin sonra da devletin otoritesi var diyeceksin. Peki devletin otoritesini Diyarbakır'da neden sağlayamıyorsunuz? 1 Mayıs'ta İstanbul'da meşru sivil toplumsal koruluşların demokratik talepleri karşısında her türlü zorbalığı yapacaksın. Sonra Diyarbakır'da kedi gibi olacaksın."
BU KRİZ İTHAL BİR KRİZ DEĞİLDİR
Ekonomik gelişmelere de değinen Baykal, "Ekonomik kriz ve yolsuzluklar konusu da çok önemli. Türkiye uzun bir süreden beri ekonmik krizi ve yolsuzlukları konuşuyor. Türkiye'nin böyle bir krize sürükleniyor olması herkes çok iyi bilmesi gerekiyorki dünya krizinin sonucu değildir. Türkiye krize daha dünya girmeden girmeye başlamıştır. 2008 Ocak ayından itibaren Türkiye'de büyümenin düşmekte olduğunu, borçlanma ihtiyacının artmakta olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Herkesin bu krizi ithal edilmiş kriz gibi algılaması doğru değildir." dedi.

YOLSUZLUĞU KABUL ETMEDİK ETMEYİZ
Başbakan, yolsuzluğu asla kabul etmedik, taviz vermeyiz. Bunların bir kısmını partimizden ihraç ettik dedi. Ali Dibo olaylarını gündeme getiren milletvekili ihraç edildi mi edilmedi mi? Yoksuzluk yapanı değil, yolsuzluğu şikayet edeni ihraç etti.
Başbakan’ın bu ihraç ettik lafı dolayısıyla, bir Amasya Milletvekili kendi ilindeki yolsuzluklardan şikayet etmişti ne oldu? Maliye Bakanı ilginç, naylon fatura kullanmaktan itham edilen dünyanın iki yüz ülkesi içinde bir tane maliye bakanı bulabilir misiniz?
Hayali ihracat yaptığı Danıştay kararıyla kesinleşmiş bir parti yardımcısı hangi ülkede vardır?
HANGİ BAŞBAKAN'IN KALPAZANLIKTAN DOSYASI VAR
Gerek iç hukukumuz, gerekse uluslararası hukukumuza göre, uçması yasak olan bir 28 Türk vatandaşımızın ölümüne yol açan, bu yönetimi himaye eden bir bakan hangi ülkede vardır?

Deniz Feneri Davası'nda Başbakan dut yemiş bülbül gibi. Niye bu işe bu kadar meraklısın da bu konuda bir şey söyleyemiyorsun? Her konuda aslan gibi kükrüyorsun, ama burada süt dökmüş kedi gibi oluyorsun. Dünyanın hangi ülkesinde kalpazanlıktan dosyası olan bir kişi Başbakandır?


ensonhaber