ASIL İŞKENCE BU


İşkenceci damgası yiyen polisten FOTO'LU SAVUNMA..İstanbul Emniyet Müdürlüğü işkenceci damgası yiyen polislerini kendi internet sitesinden böyle savundu. 'Beyoğlu Emniyetinde İşkence İddiası' başlığı altında verilen haberlerin 'gerçeği yansıtmadığını' bildirdi.

İŞKENCE BU MU?
Emniyetin resmi internet sitesinden yapılan “İşkence Bu Mu?” başlıklı açıklamada, 17 Ekimde elleri kelepçeli olarak polis otosuyla cezaevine sevk edilen 2 tutukludan birinin, trafiğin yoğunluğundan istifade ederek, kelepçeden kurtulduktan sonra aracın kapısını açıp kaçtığı belirtildi.

Kaçan tutukluyu yakalamak için takip eden polis memurunun başka bir aracın çarpmasıyla yaralandığı kaydedilen açıklamada, diğer polisin yaralı arkadaşıyla ilgilenmek amacıyla araçtan indiği sırada öteki tutuklunun da kaçtığı vurgulandı.

Yaralanan personelin hastaneye kaldırılarak tedavisinin yaptırıldığı anlatılan açıklamada, omuz ve kolunda kırıklar, kafasında ödem mevcut olduğu tespit edilen yaralı personelin, 2 gün hastanede kaldıktan sonra tedavisine evinde devam edilmek üzere taburcu edildiği kaydedildi.

POLİSLERİMİZ DARP EDİLDİ
Açıklamada, şöyle denildi:
Şüpheli 4 kişi görülmüş, şahısların kimlik kontrolü yapılmak istenirken, görevlilerimize sopa ve taşla saldırmaları üzerine çıkan arbedede, görevlilerimizden birinin kafasına sopayla, diğerinin sağ bacağının diz altına vurulması sonucu 2 polis memurumuz yaralanmış, direnmeye devam eden şahıslar takviye kuvvetler çağrılmak suretiyle etkisiz hale getirilerek yakalanmış, olay yerine yakın tanıkların ifadeleriyle de bu durum teyit edilmiştir.”

BU FOTOĞRAFLARLA SAVUNDU

POLİSİ DARP EDENLER SERBEST KALDI
Bu kişilerin yakalanması esnasında çıkan arbedede yaralanan görevli 2 memurun hastanede tedavi ettirildiği anlatılan açıklamada, yakalanan kişiler hakkında nöbetçi cumhuriyet savcısının talimatıyla “görevli memura mukavemet, darp, hakaret, tehdit” suçlarından işlem yapıldığı ve çıkarıldıkları adli makamlarca serbest bırakıldıkları kaydedildi.
Yakalanan 4 kişiden birinin, kaçan 2 tutukluyla aynı suçtan yakalanıp mahkemece serbest bırakılan şahıs olduğunun görüldüğü ifade edilen açıklamada, bu şahsın beyanları doğrultusunda kaçan tutuklulardan birinin yakalandığına dikkat çekildi.
2 TUTUKLU CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
Kaçan diğer tutuklunun ise yapılan çalışmalar sonucu 20 Ekimde Sarıyer'de yakalandığı bildirilen açıklamada, kaçan ve daha sonra ekiplerin çalışmaları sonucu yakalanan her 2 tutuklunun işlemleri tamamlanarak cezaevine gönderildiği anlatıldı.

PERSONELİN TAVRI ARAŞTIRILIYOR
Emniyetin açıklamasında ayrıca, adli görevini yapan emniyet personelinin amacı aşan davranışları olup olmadığı hususunun da incelendiği vurgulandı.

ensonhaber