Kocaeli Üniversitesi'nde YÖK protestosu


YÖK Başkanı'nın ziyareti sırasında yumurta attıkları için 8 öğrenci hakkında yasal işlem başlatılmasını protesto ettiler.
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencisi bir grup, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın mart ayında üniversitelerine gerçekleştirdiği ziyareti sırasında yumurta attığı gerekçesiyle 8 öğrenci hakkında yasal işlem yapılmasını, AK Parti İl Başkanlığı önüne siyah çelenk ve bir sepet yumurta bırakarak protesto etti.

Merkez Bankası Kocaeli Şubesi önünde toplanan bir grup öğrenci, hükümet aleyhinde slogan atarak, AK Parti İl Başkanlığına yürüdü. Bina önününde güvenlik önlemi alan polis, grubu binaya yaklaştırmadı.

Öğrenciler adına açıklama yapan Can Turan, hükümetin uyguladığı politikalar nedeniyle üniversitelerin adeta birer ticarethaneye dönüştüğünü, kadrolaşmanın ileri düzeyde olduğunu ileri sürdü.

YÖK'ün 27 yıl önce bilimsel, nitelikli ve özgür üniversiteyi yok etmek amacıyla kurulduğu düşüncesinde olduklarını dile getiren Turan, ''Bizler, yani üniversitelerin gerçek sahipleri, hükümet işbirlikçisi YÖK Başkanını üniversitemizden kovduğumuz için yargılanıyoruz'' dedi.

Açıklamanın ardından 8 öğrenci grup adına polis barikatının ardındaki parti binasının girişine siyah çelenk ve bir sepet yumurta bıraktı.

Bir süre daha slogan atan grup, olaysız şekilde dağıldı.

AA

ensonhaber