Ergenekon'da "telefon" tartışması


Ergenekon'da Kemal Kerinçsiz’in avukatı, “Mahkeme avukatlarının görevini sağlayacak önlemleri almalı” talebinde bulundu.


Ergenekon davasında usul tartışmaları yapılırken Kemal Kerinçsiz’in avukatı, avukatların baskı altında olduğunu, telefonlarının dinlediğini, e-postalarının izlendiğin belirterek, “Mahkeme avukatlarının görevini sağlayacak önlemleri almalı” talebinde bulundu. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Şengün “Hâkimin dinlenmediğini kim iddia edebilir” yanıtını verdi. Şengün’ün bu yanıtı salonda büyük alkış kopmasına neden oldu.

DAVA TRT'DE YAYINLANSIN
Sanık avukatları Ergenekon davasının TRT’nin bir kanalında yayınlanması talebinde bulundular. Tutuklu sanık Oktay Yıldırım da terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a tanınan yargılama koşullarının kendilerine tanınmasını isteyerek şunları söyledi:

“Yanımda getirdiğim evrakları kullanamıyorum. Ailem buraya gelemiyor. Eli kanlı terörist bir avukat ordusu ile savunulurken, ömrünü vatanına adamış, bu uğurda yaralanarak gazi ünvanı almış olan bana bu hak verilmiyor.
16 ay sonra savunma hakkımı kullanacakken yapılan bu kısıtlamalar yargılanma aleniyetine gölge düşürüyor. Tutuksuz sanıklara soru sormak, tanık gösterme ve suç duyurusunda bulunma hakkım elimden alınıyor.
Bir taraftan müebbet hapisle yargılanırken diğer tarafta kendimi savunacağım şartlar oluşturulmuyor."

TUNCAY GÜNEY'İN AJANLIK TARTIŞMASI
Tutuklu sanık Kerinçsiz’in avukatı Kadir Kartal iddianamede adı geçen Tuncay Güney’in kim olduğunu sordu. Kartal, “Tuncay Güney kim CIA mi yoksa MOSSAD ajanı mı? Neden burada yok. Burada hukuk iğfal edilmiş durumda” dedi

ERGENEKON SÖZCÜĞÜ BU DAVADA KULLANILMASIN
Kadir Kartal, mahkemenin "Ergenekon" kelimesinin bu davayla birlikte anılmasının önlenmesi için bir karar alınmasını istedi. Kartal, sözcüğün şuurlarda olumsuz bir etki, bir görüş olarak yer almaması için alınacak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasını da istedi.

SADECE İKİ MÜDAHİLLİĞE KABUL
Ergenekon davasında müdahillik talepleri için yaklaşık bir saat duruşmaya ara verildi. Aranın ardından Cumhuriyet Gazetesi ile Prof. Dr. Şebnen Korur'un davaya müdahillik isteği kabul edildi.
Ergenekon sanıklarının Danıştay baskını ve Cumhuriyet Gazetesi’ne 3 kez el bombası atılması eylemini azmettirmekle suçlandığı için müdahil olma istemleri kabul edildi.
Korur ise telefon konuşmaları dinlendiği ve fişlendiği için müdahil olma isteğinde bulunmuştu.
Hukukçular Derneği, DTP, İHD ve Diyarbakır Barosu'nun müdahillik talepleri ise reddedildi.

TUTUKSUZ SANIKLARIN YAKINLARI CEZAEVİ'NDE
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davayı izlemek üzere cezaevi nizamiyesine gelen tutuklu 46 sanığın yakınları, burada işlemlerini yaptırdı.
İşlemler sonucu, öncelikle tutuklu sanıkların eş ve çocukları, anne ve babaları ile birinci derece yakınları olmak üzere 2'şer yakınına izin verildi. Tutuklu sanıkların bu akrabalarının gelmemesi halinde ise diğer 2 yakını duruşmayı izlemek için içeri girebildi.

MAHKEME NOKTAYI KOYDU
Ergenekon davası verilen öğle arasının ardından saat 13:40’da yeniden başladı. Mahkeme Başkanı Şengün, yetkisizlik talebine ilişkin sanıkların yapmış olduğu itirazların reddedildiğini, mahkeme salonunun değiştirilmesi istemini de sanıkların adil yargılanma haklarına zarar gelmemesi için kabul edilmediğini açıkladı.

ERGENEKON DAVASI SİLİVRİ'DE GÖRÜLECEK
Mahkeme, yetkisizlik talebinin yanısıra, sanık avukat Kemal Kerinçsiz’in müdafilik talebinin de reddine karar verdi.
Tutuksuz sanık İlhan Selçuk’un avukatı Uğur Alacakaptan’ın önceki duruşmada Ergenekon davasının Silivri dışında daha büyük bir mahkeme salonunda yapılması gerektiği yönündeki talebi de karara bağlandı.

Mahkeme Başkanı Şengün, bu talebi sanıkların haklarına ve yargılanmasına zarar gelmemesi açısından reddettiklerini belirterek şunları söyledi: “Sanıkların halen 1.5 yıldır tutuklu olması, sorgularının bu süre zarfında yapılmamış olması, istenen şartlarda bir duruşma salonunun yapılmasının uzun bir süre alacağı, bu durumun sanıkların haklarına adil yargılanmalarına zarar vereceği, bu nedenle taleplerin reddine oy birliğiyle karar verildi” dedi.

TUTUKLU SANIKLARIN KİMLİK TESPİTİ YAPILIYOR
Mahkeme heyeti, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davanın öğleden sonraki oturumunda, tutuklu sanıkların kimlik tespiti işlemine geçilmesine karar verdi. (AA)


ensonhaber