Vatandaşlar iş yerlerini açsınlar


Esnafa zorla kepenk kapattıran ve çevreye zarar veren 14 kişi adliyeye sevk edildi.Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi'nde şiddet gördüğü iddiasıyla düzenlenen basın açıklamasının ardından çıkan olaylarda, açık olan iş yerlerinin kapatılması için baskı yaptığı ve slogan atarak çevreye zarar verdiği gerekçesiyle gözaltına alınan 1'i kadın ve 6'sı çocuk toplam 14 kişi adliyeye sevk edildi.
ÖRGÜT BASKICILARI TESPİT EDİLDİ
Geçen pazartesi günü gerçekleştirilen olaylı eylemin ardından yakalanarak gözaltına alınan 14 kişi, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi.
Aynı şekilde adliyeye getirilen Z.E., E.V., F.E., A.D., T.S., A.G., B.S., V.A., M.A., S.Y., S.T., H.C., D.K. ve A.K. isimli zanlıların, olay günü açık olan iş yerlerinin kapatılması için bölücü örgüt lehinde baskı ve tehditte bulundukları, terör örgütü ile elebaşı lehine övücü mahiyette slogan attıkları, ilköğretim okulunun camlarını kırdıkları, bir kısım iş yerine, ikametlere, resmi ve sivil araçlara taşla saldırıda bulunarak maddi zarar meydana getirdiklerinin tespit edildiği belirtildi.
VAN'IN GÜNDEMİNE OTURMAYA ÇALIŞIYORLAR
Zanlıların adliyeye götürülmesinden önce çıkan olaylarla ilgili basın mensuplarına bilgi veren İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, bu olayların sadece Van'da olmadığını, Türkiye genelinde bir hareketlenmenin olduğunu ifade etti. Bu eylemin bir mazeret öne sürülerek yapıldığını kaydeden Kesmez, "Van'ı ülkenin gündemine oturtmaya çalışıyorlardı.
Van Emniyet Teşkilatı olarak yeterince hoşgörü ve sabırlı davranarak terör örgütü yandaşlarının oyununa alet olmamaya çalıştık. Ama olay çıkaranlar
kameralarımız tarafından tespit edildi. Şimdi gözaltına alanın 14 kişi gibi ileride onlar da gözaltına alınarak yaptıkları suçun yanlarına kar kalmayacağını ve hiç kimsenin cezasız kalmayacağını görecek" dedi.
KİM ÇİKOLATA VERİRSE ONLARIN YANINDALAR
Olaylarda çocukların öne çıkmasının ise büyük bir organizasyon olarak görülmemesi gerektiğini belirten Kesmez, "Çocuklar kim çikolata verirse onun yanında yer alıyor. Adı üzerinde çocuk. Böylesi sokak eylemlerini, 'sokak çeteciliği' gibi bir oyun olarak kabul ediyorlar. Tabii birkaç elebaşı da bunları yönlendirebiliyor. Biz mahallelere gittiğimizde rahatlıkla bizim etrafımızda toplanıyorlar.
Büyük bir organizasyon olarak bunu görmemek lazım. Bunları çocuk olarak görün. Çocukları alet ederek karşımıza çıkıyorlar. Tabii ki temelinde cehalet yatıyor. Temelinde ailelerin çocuklarına sahip çıkmamaları yatıyor. Yani sokağa kim hakim olduysa onun borusu ötüyor gibi oluyor. Bildiğiniz gibi biz de onlarla mücadele ediyoruz.
Hep beraber oyunlar oynuyoruz. Etkinlikler düzenliyoruz. Alana ne kadar hakim olursak çocukları da o kadar yanımızda göreceğimiz aşikardır" ifadelerini kullandı.
PARASAL DESTEK VERİYORLAR
Çocukların eylemlere katılması için terör örgütünün, 'Çocuklarınızı eylemlere göndermezseniz asarız, keseriz' şeklinde bir tehdidinin söz konusu olmadığını da anlatan İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, ancak parasal desteği ve ikna çabasının olduğunu kaydetti. Kesmez, DTP'nin organizasyonunda yapılan basın açıklaması ve yürüyüşte ise partinin içinde olan bir grubun bayrağa karşı nasıl alerji duyduğunun belli olduğunu söyledi.
Böylelikle partinin aslında suçüstü yakalanmış olduğunu vurgulayan Kesmez,
konuşmasını şöyle sürdürdü: "Vatandaşlarımıza bir çağrımız da var. Kesinlikle kepenkleri kapatmasınlar. Bu 10-15 yıl öncesine bir eylem tarzıdır. Eğer kepenkler kapatılırsa, bazı illerimizde olduğu gibi terör örgütü de bundan nemalanır. Yani nasıl faydalanır, örgüt, 'Bütün vatandaşlar arkamızdadır' şeklinde algılar.
Vatandaşlar korkuyla kapatıyor. Onun arkasında olduğundan değil. 'Bana ne bundan, ben buna bulaşmayayım' diye öne çıkmıyor. Halbuki terör örgütünü desteklemiyor. Ama terör bunun bütününü kendine çevirmek istiyor.
İlimizde de birkaç kapatma oldu. Ama önemli bir destek olmadı. Vatandaşlarımızdan tek isteğimiz iş yerlerini açmaları. Gerisini devlet olarak biz hallederiz." (İHA)

ensonhaber