SİLAHI getir KİTABI götür


TEMA Vakfı, çocukları şiddetten uzak tutmak amacıyla "Silahı Bırak Kitap Al"' kampanyası başlattı.Tema Vakfı Temsilcisi Cuma Karaarslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, şiddeti önlemek ve çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla başlattıkları kampanya kapsamında oyuncak silahını getiren her çocuğa kitap verileceğini söyledi.

BAYRAM HARÇLIKLARIYLA SİLAH ALIYORLAR
Çocukların özellikle bayram harçlıklarıyla oyuncak silah aldıklarını gözlemlediklerini anlatan Karaarslan, şunları kaydetti:

''Biz daha önce de çeşitli kitap dağıttık. Ancak karşılıksız olunca çok fazla ilgi görmedi. Şimdi ise çocuklarla karşılıklı bir iletişim kurmak istedik. Onlardan bir şey alıp, bir şey vermek daha önemliydi.
En önemlisi de bayramlarda çocukların harçlıklarının silaha gittiğini tespit ettik. Toplumsal şiddetin toplumun en küçük değerini en alttan yakaladığını gördük.
Bu şiddetin erken yaşlarda büyük acı sonuçlar doğuracağını da biliyoruz..
Toplumun bu şiddetten uzak durması amacıyla böyle bir kampanya düzenledik.

YÜZDE 80 BAŞARI SAĞLADIK
Kampanya kapsamında 400 öğrencili bir okulda 300 çocuk oyuncak silah getirdi. Bu inanılmaz bir başarıdır.
300 öğrencili bir başka okulda da 200 öğrenci silah getirdi. Yani şu anda yüzde 80 oranında bir başarı sağlandı.
Bu başarının asıl sırrı ise sanırım ilk kez bu çocukların verip-alma ilişkisinin içerisine ilk kez girmesidir.''

Karaarslan, oyuncak silahını getiren her öğrenciye 3 adet kitap, 1 adet kalem ve bir adet silgi hediye ettiklerini ve bunu il geneline yaymayı düşündüklerini sözlerine ekledi. (AA)


ensonhaber