DTP'li Tuncel'e ilginç soru


DTP'li Tuncel, Güneydoğu'daki eylemlere kendi çocuğunun katılmasına izin verir mi?DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, son günlerde yaşanan olaylara kendi çocuğunun katılmasına izin verip vermeyeceğine ilişkin bir soruya, "Çocuğum olduğunda düşünürüm" diye cevap verdi.

TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Sebahat Tuncel, Gebze M tipi Kapalı Cezaevi'nde adli erkek tutukluların kadın siyasi tutuklu ve hükümlülere iki gün üst üste saldırıda bulunduğunu iddia etti. Olaylarda 9 kadın tutuklunun yaralandığını söyleyen Tuncel, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in özür dilemesinin, cezaevlerinde kötü muameleyi önleyemediğini kaydetti.
Basın toplantısında Sebahat Tuncel'e, Güneydoğu'da yaşanan olaylarda çocukların hep en önde olmasıyla ilgili görüşü soruldu. Bu konuya bir bütün olarak bakılması gerektiğini savunan Tuncel, insanların neden sokakta olduğunun tartışılması gerektiğini, diğer konuların sorunun özünden uzaklaşmaya dönük olduğunu iddia etti. Yaşananlardan herkes gibi kendisinin de üzüntü duyduğunu dile getiren Tuncel, nedenleri ortadan kaldırılmadıkça bu görüntülerin yaşanmaya devam edeceğini kaydetti.
Bir gazetecinin, "Sizin çocuğunuz olsaydı, bu tip eylemlere katılmasına izin verir miydiniz?" diye sorması üzerine Tuncel, "Çocuğum olduğunda düşünürüm. O zaman koşullar nasıl olur bilmiyorum tabi" dedi.
Güneydoğu'da son dönemde yaşanan olaylarda DTP'nin söylemleriyle şiddeti körüklediği eleştirilerin haksız bir itham olduğunu savunan Sebahat Tuncel, "Bu noktada yaşananlardan DTP'yi sorumlu tutmaktan ziyade, AKP'yi, CHP'yi, MHP'yi sorumlu tutmanız gerekiyor. DTP şiddeti körükleyen değil, şiddetten en çok zarar görmüş bir parti olarak her zaman şiddetin karşısındadır" şeklinde konuştu.

ensonhaber