Savcı Hakimi Suçüstü Yaptı
Daha önce de bir hakimi rüşvetten yakan Özel Yetkili Savcı Murat Gök, bu kez hakkında 101 yıl hapis istenen çete reisini kurtaran Hakimi suçüstü bastı.
Özel Yetkili Savcı Murat Gök, hakkında 101 yıl hapis istenen çete liderini 350 bin YTL rüşvet karşılığında tahliye ettiği öne sürülen hâkimi suçüstü yakalattı..

İzmir'de birçok önemli çete operasyonuna imza atan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök, önceki gün İzmir Adalet Sarayı'nda Türkiye'de eşi görülmemiş bir operasyon gerçekleştirdi.

Yargı içindeki son yılların en ilginç operasyonu, çete lideri olduğu iddiasıyla 101 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu olarak yargılanan Vedat Orhan Çelenk'in, 6 ay önce savcı Murat Gök'e yazdığı bir ihbar mektubuyla başladı. Çelenk, bazı avukatların kendisine, 10. Ağır Ceza Mahkemesi başkanına rüşvet vererek tahliye ettirme teklifinde bulunduğunu öne sürdü. Polis, savcı Gök'ün adliye sarayındaki odasının tam altında bulunan hâkimin odasına ve şüpheli avukatların araçlarıyla işyerlerine dinleme cihazı yerleştirdi. 6 ay süren teknik takip sırasında özel birimden oluşan polisler, İzmir Adalet Sarayı önünde ve içinde normal vatandaş gibi gezerek, adı geçen avukatlarla diyalog kurdu. Hâkim A.K.'nin, kardeşi H.K. aracılığıyla, çete lideri Orhan Çelenk'in tahliyesi için anlaşma yaptığı tespit edildi. Önceki günkü duruşmada, çete lideri Orhan Çelenk ile kardeşi Ayhan Çelenk tahliye edildi. Bunun üzerine Savcı Murat Gök'ün talimatıyla operasyona başlandı. Polis rüşveti almak için Muğla'nın Ortaca ilçesine giden mahkeme başkanı A.K.'nin İzmir Barosu'na kayıtlı avukat yeğeni M.K.'yı takibe aldı. Ortaca'ya giden M. K., Muğla Barosu'na kayıtlı avukat A.E.'den, işaretlenmiş parayı alırken suçüstü yakalandı. Polis mahkeme başkanı A.K.'nin Karşıyaka'daki evine gitti. Başkanın yine Karşıyaka'da bulunan Bostanlı Hâkimevi'nde olduğu öğrenilince, polis buraya giderek hâkimi gözaltına aldı.

17 KİŞİ GÖZALTINDA
Gece boyu devam eden operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı, 9'u avukat olmak üzere 17 kişiyi buldu. Emniyette ifade veren Vedat Orhan Çelenk kendisinden 1 milyon Euro istendiğini, bu parayı pazarlıkla 350 bin YTL'ye indirdiklerini anlattı. 5 yıl önce Diyarbakır'dan gelen mahkeme başkanı A.K.'nin başka çete davalarında da kuşkulu tahliye kararları verdiği iddia edildi. Savcı Gök, çeteci Ahmet Tekin Baykal'ın Kuşadası'ndaki çiftliğini Sikorsky helikopterle basmıştı. Savcının, Kaynaklar Belediyesi'ne sabaha karşı yaptığı rüşvet operasyonunda 400 jandarmayla karşılaşan halk darbe olduğunu sanmıştı.


KARDEŞİNİ BONUS DİYE TAHLİYE ETTİ
Operasyon, 101 yıl hapisle yargılanan çete lideri Vedat Orhan Çelenk'in, savcı Gök'e kendisinden bazı avukatlar aracılığıyla rüşvet istendiğini bildirmesiyle başladı. Önceki günkü duruşmada, Orhan Çelenk ile kardeşi Ayhan Çelenk tahliye edildi. İddiaya göre, hâkim A.K. telefonla Orhan Çelenk'in bırakıldığı bilgisini karşı tarafa verirken, beraberinde kardeşi Ayhan Çelenk'i de "rüşvetin bonus'u" olarak tahliye ettiğini söyledi.

10 YIL ÖNCE DE YAKALATMIŞTI
Murat Gök, 10 yıl önce de Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde görev yaparken, mafyadan rüşvet alarak Bursa ve Karamürsel'deki binlerce metrekarelik tarım arazisi için açılan tapu tescil davalarını kabul eden hâkim Turan Uysal'ın suçunu ortaya çıkarmıştı. Arazi sahipleriyle 150 defa telefonla görüştüğü tespit edilen Turan Uysal uzun süre kaçtıktan sonra yakalanmış ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
aktifhaber