Genelkurmay bunu ilk kez yapıyor


17 şehit verdiğimiz Aktütün baskınıyla ilgili HÜKÜMETE SUNUM YAPACAK.Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Pazartesi günü TSK tarihinde bir ilki gerçekleştirecek...Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, Bakanlar Kurulu'na brifing verecek, hükümete iç güvenlik harekatını anlatacak.

PAZARTESİ HÜKÜMET BİLGİLENDİRİLECEK
Genelkurmay Başkanlığı, 27 Ekim Pazartesi günü yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında, yürütülen iç güvenlik harekatına ilişkin brifing verileceğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, haftalık basın ve bilgilendirme toplantısında soruları cevapladı.

BAĞBUĞ DA OLACAK
Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bakanlar Kuruluna iç güvenlik brifingi verilip verilmeyeceği surusunaTuğgeneral Gürak, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin yürütmekte olduğu iç güvenlik harekatına ilişkin Bakanlar Kurulunda brifing verilmesi Sayın Genelkurmay Başkanımız tarafından teklif edilmiş ve Sayın Başbakan tarafından kabul edilmiştir. Brifing, tarafımızdan, Genelkurmay Başkanlığınca verilecek. Brifing, 27 Ekim Pazartesi günü Bakanlar Kurulu üyelerine verilecektir. Brifingde Genelkurmay Başkanımız da bulunacaktır” cevabını verdi.
2 BAYRAKTEPE ÖNLENDİ
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Van'ın Başkale ilçesi İran sınırında iki karakola 21-22 Ekim 2008 tarihinde, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki bir üs bölgesine de 23 Ekim 2008 tarihinde teröristlerce yaklaşılmasının, Aktütün Karakolu Bayraktepe mevkisine yapılan saldırıyla benzer özellikler taşıyıp taşımadığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken, bu iki olayın da Bayraktepe'ye benzer özellikler taşıdığını söyledi.
İNCELEME DE SONA GELİNDİ
2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel tarafından yapılan Bayraktepe saldırısı incelemesinin sonucuna ilişkin soruya ise Tuğgeneral Gürak, “İnceleme son aşamaya gelmiştir. En yakın zamanda, kamuoyu ile paylaşılması gerekenler sizlere açıklanacaktır” yanıtını verdi.

25 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ
Ayrıca son bir hafta içinde, iç güvenlik operasyonlarında 17 teröristin etkisiz hale getirildiği, 17 Ekim 2008 tarihinde Irak'ın kuzeyinde Kandil bölgesine yapılan hava harekatı sonucunda 25 teröristin etkisiz hale getirildiği, çok sayıda yaralı teröristin olduğu konusunda çeşitli istihbarat kaynaklarından alınan bilgilerin de birbirini teyit ettiği bildirildi.

ensonhaber