KÜRTAJ oldu DOĞUM yaptı


Doktorun kürtaj yaptığı kadın doğum yaptı.
Antalya Devlet Hastanesinde görevli kadın doğum uzmanı Dr. Abdulaziz Akkaya, kürtaj yaptığı kadının doğum yaptığını belirterek şikayetçi olması üzerine, ''dolandırıcılık'' suçlamasıyla ağır ceza mahkemesinde yargılanıyor.

Antalya'da, eşiyle ayrı yaşayan ve boşanma davası süren Dilek Kurt (28), Antalya Cumhuriyet Savcılığına başvurarak, ikinci kez hamile kaldığında Antalya Devlet Hastanesi'nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Dr. Abdülaziz Akkaya'ya, özel muayenehanesinde kürtaj yaptırdığını, ancak daha sonra hamileliğinin devam ettiğinin ortaya çıktığını iddia ederek, Dr. Akkaya hakkında şikayetçi oldu.

Antalya Cumhuriyet Savcılığı, Dr. Abdüllaziz Akkaya hakkında, Türk Ceza Kanununun 158. maddesi uyarınca ''dolandırıcılık'' suçunu işlediği iddiasıyla dava açtı.

AĞIR CEZADA YARGILAMA
Savcılığın ''dolandırıcılık'' suçlamasıyla açtığı davaya Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

İki çocuk annesi Dilek Kurt, duruşmada verdiği ifadede, geçen yıl eşi Erdinç Kurt ile anlaşamadıklarını ve ayrı yaşamaya başladıklarını, bu süreçte hamile olduğunu fark ettiğini ve ailesiyle birlikte 3 Eylül 2007'de Antalya Devlet Hastanesinde görev yapan Dr. Abdülaziz Akkaya'nın muayenehanesine gittiğini söyledi. Dr. Akkaya'nın, bebeğinin 5 haftalık ve ultrason görüntülerinde anormal olduğunu söylediğini öne süren Kurt, bebeğin sakat doğması yerine alınmasına onay verdiğini anlattı.

Doktorun kendisine kürtaj sonrası kullanması için dört ayrı ilaç verdiğini ve ailesinin evinin bulunduğu Isparta'ya yerleştiğini anlatan Kurt, kanama olmaması ve şişmanlamaya başlaması nedeniyle doktora gittiğini ve 5 aylık hamile olduğunun ortaya çıktığını savundu. Kurt, durumla ilgili Dr. Akkaya'yı önce aradıklarını, ardından da Antalya'ya gelerek muayenehanesine gittiklerini, doktorun kendilerine ikiz bebek olabileceğini, birinin kürtaj sırasında içeride kalmış olabileceğini söylediğini iddia etti. Dilek Kurt, Akkaya'nın kendilerine tepki göstererek, bir daha gelmemelerini söylediğini de ileri sürdü.

DOKTORUN İFADESİ
Suçlamalarla ilgili söz verilen Dr. Abdülaziz Akkaya, hakkındaki iddiaları kabul etmedi ve kürtajı muayenehanesinde normal şekilde yaptığını savundu. Dilek Kurt'a, yaptığı kürtajın ardından 10 gün sonra cinsel ilişkiye girmemesini ve kontrol için muayenehanesine gelmesini söylediğini öne süren Akkaya, hastanın kontrole gelmediğini ve kürtajın ardından yeniden hamile kaldığını iddia etti. Dr. Akkaya, ''hasta yeniden gebe kalmış. Beş ay sonra geldi. Ben de beş aylık bebeği alamayacağımı söyledim. Beni tehdit ettiler. Maddi çıkar sağlamak için bu suçlamaları ortaya attılar. Bebek de gayet sağlıklı doğmuş. 25 yıllık meslek hayatımda böyle bir olayla karşılaşmadım. Kimsenin güvenini kötüye kullanmadım'' diye konuştu.

Doktorun, kürtajın ardından hamile kaldığını iddia etmesi üzerine de şikayetçi Dilek Kurt, eşiyle ayrı yaşadığını, cinsel ilişkilerinin söz konusu olmadığını savundu. Kurt, bebeğinin bu yıl 29 Nisanda doğduğunu, kürtajın yapıldığı tarih ile doğum yaptığı tüm tarihlerin hamileliğin dönemini açıkça ortaya koyduğunu ileri sürdü.

İfadelerin alınmasının ardından Mahkeme Heyeti, doktor Akkaya'nın, Dilek Kurt'a yaptığı kürtaj sonrası yazdığı 4 ilacın reçetesi ile doğum belgesinin beklenmesi ve yeni tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi.


ensonhaber