Bakan Şahin muhalefeti eleştirdi


Türkiye'de siyaset, iktidar ne yaparsa yapsın onu kötülemek üzerine kurulu.

"BİRAZ DA TAKDİR EDİN"
AK Parti Bayındır ilçe kongresine katılan Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, partililere hitap etti.

''İyi ki Bayındır'a gelmişim'' diyen Şahin, 8 yaşında olan AK Parti'nin 6 yıldır iktidarda bulunduğunu hatırlattı. Şahin, ''Sizler bize destek vermeseydiniz, ne AK Parti olurdu, ne de böyle bir parti kurulur kurulmaz, tek başına iktidara gelebilirdi. Partinin ikinci dönemde tek başına iktidar olmasında sizlerin de payı var'' diye konuştu.

Yola çıkarken, ulusun iradesinin aynı zamanda yönetimin de iradesi olacağını söylediklerini dile getiren Şahin, şöyle devam etti:

''(Millet devlet için değil, devlet millet için varolacak, bunu göstereceğiz) dedik ve böyle yola çıktık. Biz (dünya siyasetini tribünden izleyen olmayacağız, sahaya ineceğiz ve kendi kimliğimizle dünya siyasetinde var olacağız) dedik.''

Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ne geçici üye seçildiğini, 192 ülkenin 151'inin oyunun aldığını ifade eden Şahin, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Şahin, ''Bu demektir ki Türkiye, kendini geçen yıllar içinde dünyaya çok iyi tanıttı. BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilen AK Parti değil, Türkiye Cumhuriyeti'dir. Ama Türkiye'de siyaset, iktidar ne yaparsa yapsın onu kötülemek üzerine kuruludur. Yaptığımız iyi birşey hiç mi yok? Biraz da takdir edin'' dedi.

''ADALET SARAYI AÇMAYA YETİŞEMİYORUM''
İktidara geldiklerinde yöre insanının en büyük beklentisinin su olduğunu ve Beydağ Barajı'nı bitirilmesini istediğini hatırlatan Şahin, 1993'de temeli atılan ve 9-10 yıl içinde yalnızca yüzde 13'ü yapılan Beydağ Barajı'nın, iktidarları döneminde 16 ayda bitirildiğini bildirildi.

Şahin, bu baraj için 220 milyon YTL harcandığını ve ihale çalışmalarının bittiğini kaydetti.

Hayır duası almak için yola çıktıklarını belirten Şahin, ''Muhalefetten şunu bekliyoruz, 'Siz AK Parti olarak geldiniz, Türkiye'nin duble yollara ihtiyacı var dediniz. 6 yılda 8 bin kilometre duble yol yaptınız. Biz olsaydık 15 bin kilometre yol yapardık' deyin. Siyaset böyle olur, sürekli karalama, sürekli iftira'' diye konuştu.

Şahin, çağdaş ülkelerde en görkemli binaların adliye sarayları olduğunu, kendilerinin de adalete verdikleri önem sonucu adalet sarayları yapmaya başladıklarını dile getirerek, bugüne dek 94 adalet sarayı açtığını, 20 civarında bitmiş adalet sarayı bulunduğunu anlattı.

Şahin, ''Açmaya yetişemiyorum, acaba toplu mu açsak diye düşünüyorum'' dedi.

Torbalı'daki adalet sarayının ihalesinin tamamlandığını ifade eden Şahin, Tire'de de adalet sarayı yapılması için bir arsa bulunduğunu ve bunun 2009 yatırım planına alındığını bildirdi.

Bayındır'ın da bir adalet sarayına ihtiyacı olduğunu, o zamana dek kiralanacak bir yerin adalet sarayı olarak kullanılabileceğini ifade eden Şahin, ''Ben adalet bakanı olarak yenisini yapılana dek binanın kirasının veririm'' diye konuştu.

''MERKEZ ÜSSÜ ABD OLAN, EKONOMİK BİR DEPREM YAŞANIYOR''
Şu anda dünyanın ekonomik bir kriz yaşadığını hatırlatan Şahin, ''Merkez üssü ABD olan bir ekonomik deprem yaşanıyor. 'Depremden korkmayın, hazırlıksız olmaktan korkun' derler. Bu tür ekonomik krizlerden korkmamak lazım, eğer gerekli ekonomik tedbirleri almışsanız'' diye konuştu.

Bu krizden Türkiye'nin de etkileneceğini, ancak bunun diğer ülkeler kadar fazla olmayacağı görüşünü dile getiren Şahin, ''Dünyanın da Türkiye'nin de yakın zamanda bu krizi geride bırakacağına inanıyorum. Yağmur yağarken hiç kimse 'ben ıslanmadım' diyemez. Herkesin üzerine birşeyler düşer'' dedi.

Şahin, Torbalı-Bayındır karayolunu duble yol durumuna getirme çalışmalarının başlatılacağını da sözlerine ekledi.

Kongreden ayrıldıktan sonra pazar yerindeki satıcıları selamlayan Şahin, Bayındır Hükümet Konağı'nı ziyarete giderken, nikahsız birlikteliğinden 2 çocuğu dünyaya gelen Murat isimli bir vatandaşın bu sorunun çözülmesine yardımcı olacağını söyledi.

Bunun üzerine çocukları Helin, Ali ve eşi Medine Dalkılıç ile Bayındır Nüfus İdaresi'ne gelen Murat'a, buradaki yetkililer yardımcı oldu.

Şahin, daha sonra Tire Hükümet Konağı'na giderek, Tire Cumhuriyet Başsavcısı Alper Sürgen'den adli eksiklikler hakkında bilgi aldı.

AA

ensonhaber