Hani Sendikacılık GeliştirilecektiAKP sendikal örgütlenmenin önünü açacaktı ama Kanber Saygılı sendikacı diye 5 kez kovuldu.
AKP hükümetinin sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması sözlerine karşın, iş kazalarıyla gündeme gelen Tuzla tersanelerindeki faaliyetleriyle tanınan DİSK’e bağlı Limter-İş’in Genel Sekreteri Kanber Saygılı, sendikal faaliyetlerini gerekçe gösteren işveren tarafından bir yıl içinde 5 kez işten çıkarıldı.

Saygılı “Sendikamıza karşı, devletin silahlı bir illegal örgüte karşı uyguladığı yöntemi uyguluyorlar. İş bulmak için biz de illegal mücadele vermek zorunda kalıyoruz, kimi zaman bıyığımızı kesiyor, saçımızı değiştiriyoruz” dedi.

AKP hükümetinin sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılacağını açıklamasına karşın, özellikle iş kazalarıyla gündeme gelen Tuzla tersanelerindeki faaliyetleriyle tanınan Limter-İş’in Genel Sekreteri Saygılı, 2008’de 5 kez işten çıkarılırken, her defasında işverenlerin “Sendikacı olduğunu öğrendik, onun için çıkarıyoruz” sözleriyle karşılaştı.

Son olarak 15 Ekim’de işbaşı yaptığı Dearsan Tersanesi’ne römorkör yapan Sonay Gemi’den önceki gün çıkarılan Saygılı, yasaların ve ILO standartlarının sendikal faaliyetlere olanak sağladığını, ancak sendikalarına üye işçilerin özellikle Tuzla’da iş bulmakta zorlandığını vurguladı.

Saygılı, sendikalarına karşı özel bir kin ve düşmanlık beslendiğini de savunarak şöyle konuştu:

“Bize ‘sana bir kulp takarım, PKK’lı derim, terörist derim, bir daha iş bulamazsın’ diyorlar. İş başvurusu yapan işçilere ‘sendikalı olduğunu öğrenirsek seni işten çıkarırız’ diyorlar. Sendikamıza karşı, devletin silahlı bir illegal örgüte karşı uyguladığı yöntemi uyguluyorlar.”
aktifhaber