İşkenceci polisler yüzleştirildi


Engin Çeber'in işkence sonucu ölümüne neden olan polislerin teşhisi için 97 polis adliyeye getirildi.
İşkence ve kötü muamele sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber’le ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 97 polis teşhis yaptırılmak üzere dün Bakırköy Adliyesi’ne getirildi

İşkence ve kötü muamele sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı 97 polis teşhis yaptırılmak üzere dün sabah saatlerinde Bakırköy Adliyesi’ne getirildi. Olay sırasında Çeber’in yanındaki arkadaşları Özgür Karakaya, Cihan Gün ve Aysu Baykal biri kadın 15 polisi teşhis etti.

GÖZLERİNİ KAÇIRDILAR
Bakırköy Adalet Sarayı’na 4 polis minibüs ve Sarıyer Belediyesi’ne ait bir midibüsle adliyeye gelen 97 polis memuru, Çeber ile birlikte gözaltına alınan Özgür Karakaya, Cihan Gün ve Aysu Bakkal ile yüzleştirildi. Soruşturmayı yürüten Savcı Cevdet Doğan huzurunda yapılan teşhise polisler, yapılan kimlik tespitlerinin ardından 10 kişilik gruplar halinde alındı. Yüz yüze gerçekleştirilen teşhiste Çeber’in arkadaşları biri kadın olmak üzere 15 polisi teşhis etti. Ceber’in arkadaşı Aysu Baykal, yüzleştirme sırasında teşhis edilen polis memurlarının bir çoğunun gözlerini kendilerinden kaçırarak ele verdiklerini, bazılarının ise saç keserek veya sakal bırakarak imaj değiştirdiğini iddia etti. Bazılarının ise güldüğünü söyledi.

‘BÖYLE SAÇMALIK OLMAZ’
İçişlerİ Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı soruşturmayı yetersiz bulduğunu belirten Avukat Taylan Tanay, “Keşke bu teşhis işlemini İçişleri Bakanlığı’nın 2 müfettişi yapsaydı. İddiayı bilmiyorken nasıl bir soruşturma yapabilirsiniz? Böyle bir saçmalık olabilir mi?” dedi.

POLiSLERDEN BiRi KADIN
Yüzleştirmenin ardından Engin Çeber’in arkadaşları, avukatları Taylan Tanay ve Naciye Demir ile birlikte basın açıklaması yaptı. Tanay 97 polis memurunun teşhis edilmek üzere adliyeye getirildiğini belirterek, bunlardan biri kadın 15 polis memurunun teşhis edildiğini söyledi.

Teşhislerin büyük ölçüde eşleştiğini belirten Avukat Tanay “ Başta ‘cinsel taciz’ suçu olmak üzere hakaret ve işkence suçlamaları ile ilgili teşhis yapıldı. Müvekkillerim 28-29 Eylül tarihleri arasında İstinye Polis Merkezi, İstinye Devlet Hastanesi ve Asayiş Büro Amirliği’nde olmak üzere

4-5 ayrı yerde yapılan işkenceler çok detaylı anlatıldı. Unutulanlar olmuş olabilir. Bunu olayın üzerinden çok zaman geçmesine bağlıyoruz. Ayrıca bütün polislerin getirildiği söylendi ancak getirilmeyenler olmuş olabilir” şeklinde konuştu. (Akşam)

ensonhaber