Sahte para ve çek operesyonu


Piyasaya sahte para ve çek sürmeye çalıştığı öne sürülen 4 kişi yakalandı.Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, bir şebekenin piyasaya sahte para ve çek sürmeye çalıştığını belirleyerek, konuyla ilgili çalışma başlattı.

Şebekenin elebaşı olduğunu öne sürülen Yekta A. ile müşteri gibi irtibata geçen polis, komisyon karşılığı sahte para ve çekleri piyasaya sürmeye çalışan şüpheliyi buluşma yeri olarak belirledikleri Bostancı Sanayi Sitesi'nde gözaltına aldı. Yekta A'nın sorgusu sonucu, Ümraniye ve Üsküdar'da Erol K, Orhan K, Yasin P. de yakalandı.

Bu kişilerin araç, ev ve iş yerleri ile bir matbaada yapılan aramalarda, sahte çek ve para basımında kullanılan baskı makineleri, kimyasal malzemeler, çeşitli bankalara ait sahte çek koçanları ile 1000 YTL değerinde sahte para ele geçirildi.

Şüphelilerin, bazı firma ve kişilere ait çeklerin seri numaralarını öğrenerek, birebir taklit ettikleri belirlendi.

Ümraniye İlçe Emniyet Müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 4 kişi, adliyeye sevk edilirken, olayla ilgili bir kişinin de arandığı belirtildi.

Şüphelilerden Yekta A'nın, sahtecilik ve dolandırıcılık gibi suçlardan emniyette 19 ayrı kaydının bulunduğu bildirildi. (AA)

ensonhaber