Eğitim-Bir-Sen'den TÜRBANA tepki


Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, Anayasa Mahkemesi'nin baş örtüsüyle ilgili gerekçeli kararına tepki gösterdi.Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi Başkanı Numan Şeker, Anayasa Mahkemesi'nin kendisini milli iradenin yerine koyarak TBMM'nin yetkilerini yok saydığını öne sürerek, "Mahkemenin gerekçeli kararından öğreniyoruz ki, karar, ihtimaller, hayaller üzerine bina edilmiştir.
FARKLI GÖRÜŞLERE YER VAR
Üniversiteler, farklı görüşlerin, siyasi, sosyal ve bilimsel tartışmaların egemen olması gerektiği mekanlardır. Toplumda hiçbir sıkıntı teşkil etmeyen kılık kıyafet ile ilgili düzenleme gerekliliğini üniversitelere dayatmak, hem üniversitelerin bu olağan işlevine hem de Anayasa'da öngörülen bilimsel, kolektif özgürlükler manzumesine ters düşmektedir.
Üniversiteler kışla değildir. Öğrencilerin belli bir davranış, düşünce ve inanç modeline sokulmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş bir ülkede, hukuki değerlendirmelerin dayanağı varsayımlar değil, hukuk kurallarıdır.
Bir zorlama sonucu verilmiş olan bu gerekçeli kararla milletin seçtiği vekiller artık Anayasa değişikliği yapamayacak hale getirilmiştir. Bundan
sonra yapılabilecek Anayasa değişiklikleri, zorlamalarla Anayasa'nın değiştirilemez maddeleriyle ilintilendirilerek engellenecektir.
Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı, böyle tehlikeli bir yolu açmaktadır. Ülkemizi demokratik, hukuk devleti tanımına uymayan yaklaşımlardan uzak tutmaktan her kurum sorumludur. Kararın gerekçelerini kamuoyunun vicdanına bırakıyor, ülkemiz adına kaygıları olan sorumluluk sahibi bütün insanlarımızı, darbeleri, özellikle de sonuçlarını tartışmaya ve ortadan kaldırmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. (İHA)


ensonhaber