Ergenekon YAPAY bir gündemdir


CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, ülkenin tehlikeli bir yere doğru gittiğini ileri sürdü.CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, ''Ne zaman halkın gündemi yokluk, yoksulluk, yolsuzluklar ile ilgili olsa yeni yapay gündemler oluşturulmuştur. En çarpıcılarından bir tanesi de Ergenekon'dur'' dedi.

ÜLKE TEHLİKELİ BİR YERE GİDİYOR
Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu'nun (Birleşik Kamu-İş) Ankara Adalet Sarayı Konferans Salonu'nda düzenlenen 1. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında konuşan Cevdet Selvi, genel kurulun Türkiye'de ve dünyadaki gelişmeler karşısında ciddi önem taşıdığını ifade etti.

Türkiye'de cari işlemler açığının hızla arttığını, yatırım yapılmadığını, bankalardan, köprü ve tersanelere kadar pek çok şeyin satıldığını savunan Selvi, ülkenin tehlikeli bir yere doğru gittiğini ileri sürdü.

KORKU YAYAMAYA ÇALIŞIYORLAR
Ne zaman halkın gündemi yokluk, yoksulluk, yolsuzluklar ile ilgili olsa yeni yapay gündemler oluşturulduğunu iddia eden Selvi, ''En çarpıcılarından bir tanesi de Ergenekon'dur. Kimdir bunlar dönüp bakın'' dedi. Selvi, şunları kaydetti:

''Kimi yakalarsa götürüyor. Hayatı boyunca aynı şeyi düşünmemiş, hayatı boyunca yan yana gelmesi mümkün olmayan herkesi toplayarak, telefon dinlemesinin ötesinde böylesine büyük bir baskı...
Avrupa Birliğine gireceğini iddia edenlerin, demokrasi, özgürlük diye nara atanların, aylarca yıllarca insanları orada tutma hakkının olduğunu hiç kimse söyleyemez. Çünkü ellerinde veri yok. 20 yıldır söylenenleri, yazılanları şimdi çıkarıp bir gerekçe gibi göstermeye çalışıyorlar.
Sabaha karşı, kaçması mümkün olmayanları alıyorlar. Bunu anlamamak mümkün mü? Orada hukuki bir gelişme değil, toplumsal bir baskı, bir korku yaymak için gelip alıp götürüyorlar.''

Cevdet Selvi, ''yasaya uymayan, insan özgürlüğünü yok sayan yollardan yapılan bir yargılamanın da adaletli ve sağlıklı sonuç vermeyeceğini'' ifade etti.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL SİYASİ İKTİDAR DEĞİŞECEK
DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi de dünyadaki ekonomik krizlerde ülkelerin yönetim biçimlerinde değişiklikler yaşandığını belirterek, gelecek yıl AK Parti hükümetinin iktidarda olmayacağını öne sürdü. Erçelebi, ''Önümüzdeki yıl siyasal iktidar değişecek. Bunun değişme tarihi de 29 Mart'tır'' dedi.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu ise ABD'de başlayan ekonomik krizi 5 yıldır yakından izlediklerini, ABD'nin 2 senelik bir felaket dönemi yaşayacağını ifade ederek Türkiye'nin bu dönemi iyi değerlendirmesi gerektiğini söyledi.


GENEL BAŞKAN ADIBELLİ'NİN KONUŞMASI
Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gelişmeleri değerlendirdiği konuşmasında yürürlüğü giren Sosyal Güvenlik Yasası'nı eleştirdi. Adıbelli, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesine başvuran CHP'ye teşekkür etti.

''Türkiye'de konfederasyonlarımız var. 6 yıldır bu konfederasyonlarımız, bundan önceki hükümet döneminde de bu hükümet döneminde de toplu görüşme yapıyorlar. Keşke toplu görüşme yapsalar, toplu çay içiyorlar'' diyen Adıbelli, sendikaların toplu görüşmelerde devre dışı kaldığını savundu.

BAZI SENDİKALAR HÜKÜMETLE İŞ BİRLİĞİ İÇİNDE
Adıbelli, ''Sendikamızın biri zaten belli, hükümet sözcüsünden daha da sözcü. AKP'nin atama dairesi gibi çalışan bir Memur-Sen var. Aynen atama dairesi başkanlığı gibi çalışıyor. Diğer sendikalar da çok rahat hükümetle iş birliği içinde. Başka bir sendikamız da örgütü Ankara'ya taşır, masaya gitmez. O zaman neden yetkili oluyorsun?. Bundan sonra da yetkisiz kaldı. Kendi kendine oynasın, kendi kendine çalsın'' diye konuştu.

Genel Kurul'da Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz'a konfederasyona verdiği katkılardan dolayı plaket takdim edildi.
(AA)
ü
ensonhaber