Keyfimi bozmayın çay içeceğim


YÖK Başkanı gazetecileri fırçaladı: Keyfimi bozmayın, şurada rahatça çay içeceğim..


Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yeni kurulan üniversitelerin bir kısmının Türkiye'nin en zor yaşanacak bölgelerinde olduğunu belirterek, ''Oralara gitmeyi teşvik edici yollar geliştirilebileceğini söyledi.

MADDİ SIKINTIMIZ YOK HÜKÜMET GEREKLİ DESTEĞİ VERİYOR
Prof. Dr. Özcan, yeni kurulan üniversitelerin rektörlerine yönelik seminer için geldiği Antalya'da Vali Alaaddin Yüksel'i ziyaret etti.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü İsrafil Kurtcephe'yle birlikte Vali Yüksel'le yaklaşık bir saat basına kapalı görüşen Özcan, görüşmenin ardından görüntü almak için odaya giren gazetecilere ''Fotoğraf başına 50 YTL alıyorum'' diye şaka yaptı.

Vali Yüksel'e fotoğraf paralarını da üniversitelere kullanacağını söyleyen Özcan, ''Espri yapıyorum. Maddi sıkıntımız yok, hükümet gerekli desteği veriyor'' dedi.

KEYFİMİ BOZMAYIN
YÖK Başkanı Özcan, daha sonra AÜ'ye gitti. Burada, Türkiye ve Atatürk'le ilgili kitapları bulunan İngiliz yazar Andrew Mango'yla karşılaşan Özcan, bir süre sohbet etti.

AÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Ünitesi'ni gezen Özcan, organ nakli biriminin dünyaca tanınan bir marka olmasını istediklerini kaydetti.

Üniversitenin çay bahçesinde gazetecilerin gündemle ilgili soru yöneltmek istemeleri üzerine Özcan, ''Keyfimi bozmayın, şurada rahatça çay içeceğim'' karşılığını verdi.

Gazetecilerin ısrarı üzerine, Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin soru yöneltilmemesini isteyen ve sadece Antalya'daki seminer konusundaki sorulara cevap vereceğini belirten Yusuf Ziya Özcan, 23 yeni üniversiteye atanan rektörlerle bilgi alışverişinde bulunmak için bu semineri düzenlediklerini ifade etti.

TEŞVİK VERMEK ZORUNDAYIZ
Yeni açılan üniversitelerin akademik personel açığı olduğunu ve bütçeleri bulunmadığını bildiren Özcan, şunları söyledi:

''Bu üniversiteler, ayrıldıkları üniversitelerin bütçelerinden yararlanıyor. Yeni kurulan üniversitelerin bir kısmı Türkiye'nin en zor yaşanacak bölgelerinde. Oralara gitmeyi birazcık daha teşvik edici bazı yollar geliştirebiliriz. Üniversitenin bulunduğu yerin coğrafi şartları yaşam için çok elverişli değil ve ana merkezlerden uzaksa böyle ilave bazı şeyler, teşvikler vermek zorundayız. Vermezseniz çok insanın gideceğini de zannetmiyorum. Gitmedikleri takdirde de alınmamalıyız.''

TAHRİKLER OLABİLİR
Üniversitelerin güvenlik sorunlarına da değinen YÖK Başkanı Özcan, gerekli tedbirleri aldıklarını, emniyet ve rektörlerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Güvenlik için komisyon kurmayı düşündüklerini ifade eden Özcan, ''İnşallah onu da YÖK'te gerçekleştirirsek güvenlik meselesiyle daha etkin şekilde uğraşmayı düşünüyoruz. Biliyorsunuz seçimler de geliyor, bazı tahrikler olabilir. Bu konuda üniversitelerimizi uyarırsak, tedbirler alırsak iyi olur diye düşünüyoruz'' dedi. (AA)

ensonhaber