ZAMAN'ın korku manşeti


Böyle giderse ERGENEKON İKTİDAR OLUR
'Ergenekon Davası' konusunda medyada ve kamuoyunda bir 'sulandırma' kampanyası başlatıldığına yönelik kaygılar Zaman gazetesine manşet oldu. Gazete, bugün üçüncü duruşması yapılacak olan davanın uzaması ve sonuç alınamaması durumunda 'Ergenekon'un iktidar olabileceği' uyarısında bulunan DP Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun sözlerini manşetine taşıdı.

"ERGENKON BİZİM ŞAHSİ DAVAMIZDIR"
Başta CHP olmak üzere bazı çevrelerin 'olayı küçük görme ve davayı sulandırma çabaları' ise tepki çekiyor. "Genel başkanı darağacına gönderilmiş bir parti olarak Ergenekon bizim şahsi davamızdır." diyen Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu şu uyarıda bulunuyor: "Eğer bu dava sulandırılır ve fiyaskoyla sonuçlandırılırsa Ergenekon, ideolojisi ve kadrolarıyla iktidar olur. Türkiye, totaliter devlet haline gelir, ne özgürlük kalır ne zenginlik."

"9 SUBAY OLAYI'NIN DA ÜSTÜNE GİDİLMEMİŞTİ"
Celal Bayar'ın torunu Prof. Dr. Emine Gürsoy Naskali de, davayı zayıflatma çabalarına yakın tarihten örnek gösteriyor. Naskali, "27 Mayıs'tan önce 9 subay olayı ortaya çıktığında Bayar, üzerine gidilmesini istemişti. Önemsenmedi. Sonucu ortada. Darbe gerçekleştiğinde iş işten geçmiş oluyor." diyor.

ÖRGÜTTEN NEMALANANLAR DAVAYI KÜÇÜMSÜYOR
Gevşetme çalışmalarına rağmen Ergenekon davasının fiyaskoyla sonuçlanmayacağına inanan eski Devlet Bakanı Hasan Celal Güzel, Ergenekon'un, milletin vicdanında yargılanıp hüküm giydiğine dikkat çekiyor. Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan sulandırmanın 'önleyici strateji' olarak kullanıldığına işaret ederken, sanatçı Lale Mansur, 'örgütten nemalananlar'ın davayı küçümsediğini söylüyor.


ensonhaber