Ahmet Türk'ten SOYKIRIM açıklaması


Ahmet Türk, Diyarbakır'da söylediği SOYKIRIM sözüne açıklık getirdi.MARDİN’in Nusaybin İlçesi'nde DTP tarafından düzenlenen, ‘Ne AKP, ne Erenekon, Çözüm Demokratik Cumhuriyet’ adlı mitingte konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, “Sayın Öcalan’a fiziki saldırıyla, Kürt halkı sınanmak istendi. Türkiye çözümü Güney Kürdistan’da (Kuzey Irak) arıyor. Oysa sorunun çözümü buranın insanıyla olur” dedi. Türk, Diyarbakır’da yaptığı ve ülke gündemini meşgul eden konuşmasına da değinerek, fiziki soykırımı kastetmediğini söyledi.

‘FİZİKİ SOYKIRIMI KASTETMEDİM’
Miting alanında DTP Nusaybin İlçe Başkanı Hamit Tokay ile Mardin İl Başkanı Hilmi Öncü’nün konuşmasından sonra söz alan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, kendilerinin uzattığı barış elinin birileri tarafından reddedildiğini savunarak şunları söyledi:

“Bu da çözümsüzlük anlayışının gelişmesine neden oldu. ‘Ergenekon’u açığa çıkardık’ diyorlar. Ancak Kürt coğrafyasında işlenen cinayetler dosyada yok. Oysa Ape Musa, Mehmet Sincar, Vedat Aydın'ı kim öldürdü? Bu Ergenekon davasının ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösteriyor. Kürt coğrafyasındaki cinayetler açığa çıkmadan bu davadan bir gelişme olmaz. Diyarbakır’daki açıklamamda, 12 Eylül rejiminin hem Kürt’leri hem de bütün Türkiye’yi sosyal ve siyasal bir soykırımdan geçirdiğini söyledim. Ama buna tahammül edemediler. Oysa ben etnik fiziki bir soykırımdan söz etmedim. Sosyal bir soykırım oldu. Siyasetçiler, bilim adamları, aydınlar ve hocalar zindanlara atıldı. 12 Eylül rejimi özgürlükleri ortadan kaldırdı.”

ensonhaber