29 Ekim'e hazırız


29 Ekim bu sene çok farklı kutlanacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da 29 Ekim coşkusunun İstanbul Boğazı'nda yaşanacağını belirterek, "İstanbul Boğazı'nda muhteşem bir ışık, havai fişek ve müzik gösterisi sunulacak, ünlü besteci Fahir Atakoğlu da kutlamalar için özel bir beste hazırladı.
SİDNEY'DEKİ GİBİ OLACAK
Sidney'deki yılbaşı kutlamalarının görkemli halini gördük ve biz de buna benzer kutlamalar tertip ettik" dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhuriyet Bayramı kutlama programına ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Bu yıl bambaşka bir kutlama yapacaklarını dile getiren Topbaş, "Türk milletinin varlığının nişanesi olan bu gün de çok renkli organizasyonlar yapacağız.
Bu tip kutlamaların örneklerini ABD ve Fransa gibi ülkelerde görüyoruz. 3 yıldır farklı organizasyonlarla Cumhuriyet Bayramı'nı kutladık. Sidney'deki yılbaşı kutlamalarının görkemli halini gördük ve biz de buna benzer
kutlamalar tertip etmeye başladık.
Bu kutlamaların şehirlere büyük katma değer kazandırdığını gördük. Sidney'de yılbaşı kutlamalarının yapılacağı dönemde şehre 1.5 milyon insan akın ediyor. Biz de İstanbul'a böyle bir katma değer katmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
LAZER GÖSTERİSİ YAPILACAK
İstanbul'da 29 Ekim coşkusunun İstanbul Boğazı'nda yaşanacağını ifade eden Topbaş, İstanbulluların Boğaz'da yapılacak ışık ve lazer gösterileri ile ışıklandırılmış 300 teknenin yapacağı Fener Alayı'nı izleyebileceğini söyledi.
Bu gösterinin ardından Boğaz Köprüsü ile Kız Kulesi arasındaki gösterinin başlayacağını ifade eden Topbaş, "Işık, lazer ve havai fişek gösterisi ünlü besteci Fahir Atakoğlu'nun Cumhuriyet Bayramı'na özel bestesi eşliğinde sunulacak.
KÖPRÜDE GÖRKEMLİ ŞOV
Ayrıca Boğaz Köprüsü'nde 800 metre uzunluğunda bir ateş şelalesi oluşturulacak. Boğazın iki yakasından vatandaşların rahatlıkla gösterileri izleyebilmeleri için dev ekranlar kurulacak. Kutlama programı için yaklaşık 2.5 milyon YTL bütçe ayrıldı. Bu harcama yapılan tüm
etkinlikleri kapsıyor.
Etkinliklerin şehre sağladığı katma değer bu masrafın çok üstünde olacak. Şimdiden sahildeki tüm lokanta ve restoranlarda rezervasyonlar dolmuş. Herkes etkinlikleri merak içerisinde bekliyor. Ben tüm İstanbulluları Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını zevkle seyretmeye davet ediyorum" diye konuştu.(İHA)

ensonhaber