Gelişmekte olan METROPOL


İstanbul gelişmekte olan 65 şehir arasında 15. oldu
İstanbul MasterCard Yükselen Piyasalar İndeksi Araştırmasına göre İstanbul, gelişmekte olan piyasalar kategorisinde 65 şehir arasında 15. sırada yer alıyor.
MasterCard Worldwide tarafından yükselen pazarlarda öne çıkan şehirleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilen “Küresel Ticaret Merkezleri Yükselen Piyasalar İndeksi" araştırmasının sonuçları açıklandı.


30 farklı yükselen piyasadaki, 65 önemli şehir hakkında bilgiler içeren araştırmada, şehirlerin ticari ve politik ortamları, ekonomik büyümeleri, yaşam kaliteleri ve bilgi yaratımlarına ilişkin değerlendirmeler yer alıyor. Aynı zamanda bu şehirleri geleceğin merkezleri olarak öne çıkaran, küresel ve bölgesel sebepler araştırılıyor.

İSTANBUL İLK 10'DA
Araştırmaya göre, finansal pazarlar ve yaşam kalitesinde üst sıralarda yer alan İstanbul, hızlı gelişen birçok pazara çabuk erişim sağlayan coğrafi konumu sayesinde, ticari bağlanabilirlik açısından ilk 10 arasına girdi.

Endeks genelinde 15. sırada olan İstanbul'un dışında, Ankara da 50. sırada kendisine yer buldu. Avrupa'dan indekse giren diğer şehirler ise, ticari mirası ile 3. sıraya yerleşen Budapeşte, AB'ye yeni katılan ülkeler arasında en büyük ulusal ekonomiye sahip başkent olarak 8. sırada yer alan Varşova ve indekste toplam 4 şehri olan Rusya'nın başkenti Moskova oldu.

İndekste ilk otuz şehir arasında 15 şehri bulunan ve Şan**** Pekin, Guangzhou ve Shenzhen ile indeksin ilk 10 şehirden 4;üne sahip olan Çin'i, indekste global olarak birinci sıradaki Mumbai'yle birlikte toplam 8 şehre sahip Hindistan izledi. (AA)

ensonhaber