DTP'den oturma eylemi


Öcalan siyasi irade olarak kabul edilene kadar eylem yapacaklarDemokratik Toplum Partisi (DTP) Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş, askeri operasyonların durması halinde savaşın bir günde duracağını ilan eden pkk'ya karşı sınır içi ve sınır ötesi operasyonlarda ısrar etmenin savaşı büyüttüğünü belirterek, "Barışın her zaman mümkün olduğunu, askeri operasyonlar yerine diyaloğun tek çözüm olduğunu, İmralı'da yaşanan uygulamaların sayın Öcalan'ı bir siyasi irade olarak beyan eden kürt halkının iradesine saygısızlık olduğunu
bütün dünyaya bir kez daha haykırmak için 1-2 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'da bir oturma eylemi gerçekleştireceğiz" dedi.
DTP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş milletvekilleri ile birlikte parti genel merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.
ÖCALAN'A HUKUK DIŞI DAVRANILIYOR
Demirtaş, Öcalan'a yönelik hukuk dışı uygulamalar yapıldığını iddia ederek, söz konusu girişimlere karşılık hükümetin tutumunun halkın üzerinde büyük bir infale yol açtığını söyledi.
Öcalan'a karşı kötü muamele yapıldığı yönündeki haberi aldıktan sonra Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile görüştüklerini anlatan Demirtaş, uygulamalarda herhangi bir değişiklik olmadığını belirtti.
Hükümetin tutumu karşısında halkın demokratik tepkisini kullandığını kaydeden Demirtaş, "Yapılan yürüyüş ve mitinglerin hiçbirinde kitlemizin doğrudan doğruya güvenlik güçlerine karşı saldırısı olmamıştır. Yürüyüşlere yönelik polisin sert müdahalesi ile birlikte çatışmalar başlamış ve mahallelere yayılmıştır. Yapılan bu demokratik eylemlere dönük herhangi bir engelleme ve aşırı şiddetle birlikte gerçekleşen müdahaleler olmasa, hiçbir çatışma görüntüsü de olmayacaktı" dedi.
"ÇOCUKLARI KULLANDIĞIMIZ YALAN"
Kürtlerin Öcalan'a sahip çıkmasının hükümeti çılgına çevirdiğini ifade eden Demirtaş, yaşlılara, kadınlara ve çocuklara sokak ortasında işkence uygulandığını söyledi. DTP'nin organize ettiği bütün yürüyüşlerde en önde milletvekillerinin, belediye başkanlarının ve parti yöneticilerinin bulunduğunu belirten Demirtaş, "Çocukları ön safhalara sürdüğümüz ve kullandığımız yalanını atanlar sokaklarda çocuklara uygulanan feci işkenceleri görmezden gelmişlerdir.
Eğer Sayın Başbakan gerçekten çocuklara değer veriyorsa, Doğubeyazıt'ta, Van'da Diyarbakır'da Cizre'de ve özellikle de İdil'de işkence gören tutuklanan çocuklardan özür dilemelidir. Ayrıca Sayın Deniz Başkal da akan kanı ve işkenceleri yeterli görmediğini haykırarak, polis şiddetinin dozunun artmasını sağlamıştır.
İŞKENCENİN SORUMLUSU BAYKAL VE ERDOĞAN
Çocuklara yapılan işkencelerin sorumlusu Sayın Erdoğan ve Sayın Baykal'dır. Başbakan'ın Diyarbakır ziyareti sırasında halkın protestosunu hazmedemeyen Sayın Erdoğan ve Sayın Baykal, kürtlere yönelik baskının artırılmasında hem fikir olmuşlardır.
Ancak tuzu kuru Sayın Deniz Baykal'a Ankara'da oturduğu yerden atıp tutmayı bırakarak, her tatilini geçirdiği Akdeniz sahillerinden değil Diyarbakır'a gelip durumu yerinde görmesini tavsiye ederiz. Hiç şüpnesi olmasın ki Sayın Baykal Diyarbakır'a gelirse 'Başbakan' gibi karşılanacaktır" diye konuştu.
Demirtaş, askeri operasyonların durması halinde savaşın bir günde duracağını ilan eden pkk'ya karşı sınır içi ve sınır ötesi operasyonlarda ısrar etmenin savaşı büyüttüğünü belirterek, "Barışın her zaman mümkün olduğunu, askeri operasyonlar yerine diyaloğun tek çözüm olduğunu, İmralı'da yaşanan uygulamaların sayın Öcalan'ı bir siyasi irade olarak beyan eden kürt halkının iradesine saygısızlık olduğunu bütün dünyaya bir kez daha haykırmak için 1-2 Kasım tarihlerinde Diyarbakır'da bir oturma eylemi gerçekleştireceğiz" dedi.
EYLEME KATILIM BEKLİYORUZ
Demirtaş daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir gazetecinin Diyarbakır'da eyleme ne kadarlık bir katılım beklediklerini sorması üzerine Demirtaş, eyleme bütün illerdeki teşkilatlarından katılım olacağını ve yaklaşık 5 bin kişinin katılmasını beklediklerini söyledi.
Başbakan Erdoğan'ın DTP için terör örgütü yandaşı parti olarak tanımlaması üzerine Demirtaş şunları kaydetti: "Sayın Başbakan Diyarbakır ve Tunceli gezileri kendisinin kimyasını bozmuş. Devam eden bir yargılama sürecine
doğrudan bir müdahaledir. Başbakan'a yakıştıramadık. Büyük bir telaş içerisinde ve ruh halide çok iyi değildir.
Biz kendisine dinlenmesini tavsiye ederiz. DTP'ye yönelik haksız suçlamalardan dolayı DTP'den ve halkımızdan özür dilemesini bekliyoruz." Oturma eylemenin yeni provokasyonlara zemin hazırlayıp hazırlamayacağının sorulması üzerine Demirtaş, "Bun demokratik bir eylemdir. Bizim buradaki amacımız son derece barışçıl olarak bütün dünyaya hiçbirimizin savaş istemediğimizi göstermektir" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Diyarbakır'a gelmesi durumunda Başbakan Erdoğan gibi karşılanacağı yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, "Başbakan nasıl karşılandıysa o da öyle karşılanacaktır" dedi.(İHA)

ensonhaber