Babacan'dan Afganistan'a destek sözü


Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Afganistan'a yardımların devam edeceğini belirtti.
AFGANİSTAN'A DESTEK SÜRECEK
Dışişleri Bakanı Ali Babacan, 3 günlük Afganistan gezisini tamamlayarak bugün akşam saatlerinde yurda döndü. Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Babacan, yaptığı üst düzey temaslarda ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığını, Türkiye'nin yardım desteğini devam ettirme sözü verdiğini kaydetti. Afganistan'ın önemli geçiş yolları üzerinde bulunduğunu belirten Babacan, "Terör ve uyuşturucu boyutlarında ülkemiz de etkileniyor" dedi.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Afganistan'a ve bölgeye ilgisiz kalamayacağını kaydeden Babacan, önümüzdeki yıl gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokrasinin gelişimine vesile olması için destek vereceklerini belirtti. Kabil, Vardak, Mezar-ı Şerif, Akça, Şibiryan eyaletlerini gezdiğini kaydeden Babacan, bu ülkedeki Türk askerlerinin başarısıyla, altyapı çalışmalarının etkinliği ile ve özelikle TİKA tarafından inşa edilen Türk okulları ile gurur duyduğunu söyledi.

Türkiye'nin bu ülkeye katkısını rakamlarla ifade eden Babacan, 11 Türk öğretmenin orada görev yaptığını, TİKA aracığıyla 41 okulun hizmete açıldığını, 12'sinin de inşaatının sürdüğünü söyledi. Babacan ayrıca, TİKA'nın açtığı 11 sağlık tesisinin bugüne kadar 1 milyon hastayı tedavi ettiğini kaydetti. Babacan, TİKA tarafından açılan yüzlerce su kuyusundan 500 binden fazla Afganlının istifa ettiğini dile getirdi.

Bakan Babacan, Türkiye'nin Afgan halkına gündelik hayatı ile ilgili yardımlarını sürdüreceğini ve demokrasinin özümsenmesine yönelik çalışmaları olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Afganistan'a çok yönlü yaklaştığını belirten Babacan, "Türkiye'nin Afganistan'a bakışı çok yönlü perspektiftir. Sorunların sadece güvenlik sorunu olmadığının bilincinde bir bakış açısı söz konusu" diye konuştu.

KAÇIRILAN TÜRK MÜHENDİSLERİN DURUMU
Gazetecilerin Afganistan'da kaçırılan 2 Türk mühendisin son durumunu sorması üzerine Babacan, "Güvenlikle ilgili ciddi sıkıntılar var. Sadece Türk vatandaşları için değil, pek çok ülkenin vatandaşı için bu tür sorunlar karşımıza çıkıyor. Olay gerçekleştikten 1-2 gün sonra karşılaştığım Afgan makamlarına en üst düzeyde endişelerimizi ilettik. Tüm Afgan makamları seferber oldu. Halen yoğun şekilde çalışmayı sürdürüyorlar. Umarız sağ salim ailelerinin yanlarına dönerler. Ziyaretimiz sırasında da, pek çok
görüşmemizde de gündeme getirdik. Yoğun şekilde çalışıyorlar. Umarız yakın zamanda çözüm olur" şeklinde konuştu.

SESSİZ DİPLOMASİ
Türk diplomatlarının hafta sonu Erbil'de temaslarda bulunup bulunmadığı sorusuna ise Babacan, "Sessiz diplomasi olacak demiştim. Bugüne kadar arkadaşlarımız farklı şehirlerde farklı muhataplarla görüştü, görüşmeye devam edecekler. Rutin bir görüşme trafiği olarak görmekte fayda var. Bu görüşmelerin biz mümkün olduğunca sessiz şekilde yürümesinin, sonuç almak bakımından daha önemli olduğunu düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Barzani'nin Başbakanlık Dış Politika Danışmanı Ahmet Davutoğlu ile aynı anda Washington'da olmasını tamamen bir tesadüf olarak değerlendiren Babacan, Davutoğlu ile dün akşam telefonda görüştüğünü ve böyle bir görüşmenin öngörülmediğini belirtti.

İHA

ensonhaber