ONLAR TERÖRİST DEĞİL, ÇİFTÇİ


Aktütün incelemesini tamamlayan 2. Ordu, merak edilen soruları yanıtladı.
2. Ordu Komutanlığı’nın Aktütün saldırısına ilişkin incelemesi tamamlandı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Taraf gazetesinin yayımladığı insansız hava aracı (İHA) görüntülerinin ABD’ye ait İHA görüntüleri olduğunu açıkladı. Bu görüntülerin yalnızca Genelkurmay’a ve ilgili birliğe iletildiğini kaydeden Koşaner, bir soru üzerine, “ABD’nin görüntüleri başka nereye aktardığını bilemeyiz. Bilmemiz de mümkün değil” dedi. Koşaner, İHA görüntülerini ve “gizli” dereceli raporları sızdıranlarla ilgili soruşturmanın Genelkurmay tarafından sürdürüldüğünü kaydetti.

BİZE RAPOR GELMEDİ
Bayraktepe’ye tahminen 150 kişilik bir terörist grubun saldırdığını bildiren Koşaner, kendilerince hazırlanan ve basına da sızan istihbarat raporlarının Emniyet ve MİT gibi pek çok adrese dağıtıldığını söyledi. Koşaner, Aktütün karakoluna saldırı düzenleneceğine ilişkin Emniyet veya MİT’ten kendilerine bir rapor ulaşmadığını da vurguladı.

İHA GÖRÜNTÜLERİ AKTÜTÜN DEĞİL
Koşaner’in aktardığı sonuçlar şöyle:

PKK saldırısı Aktütün’e 1100 metre mesafedeki Bayraktepe’ye düzenlendi. Aktütün’e isabetli olmayan havan atışları yapıldı.

Yayınlanan İHA görüntülerinden yalnızca biri Aktütün’e ait. Diğer görüntülerden biri, 120 kilometre uzaklıktaki Kandil Dağı’na ait. Diğer görüntü de Aktütün’e 17.5 kilometre uzaklıkta Kuzey Irak’taki Keritepe’ye ait. İddia edildiği gibi buradan havanla etkili atış yapılabilmesi mümkün değil. Çünkü PKK’nın elindeki havanların menzili en fazla 8.5 kilometre. Keritepe’yi Hava Kuvvetleri’ne bağlı iki savaş uçağı 16.58’de vurdu.

23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı kaynaklı 2 Ekim tarihli haber metninde 25-30 katırın beklediği yer, Aktütün’e 125 kilometre mesafede, ismi Mezi olan bir başka dereye ait.

Hakkari İl Jandarma Komutanlığı’nın 29 Eylül tarihli duyumu Dağlıca bölgesine ait. Aktütün ile Dağlıca arasında coğrafi bir bağlantı yok.

Hakkari 3. Taktik Piyade Tümen Komutanlığı’nın, 2 Ekim tarihli ‘’35 teröristin 6 katırla Çukurca’ya geldiği” duyumu Aktütün’e kuş uçuşu 60 kilometre uzaklıkta.

2 Ekim tarihli Karanlık Dağı ile ilgili duyum da Aktütün’e 88 kilometre uzaklıkta.

ONLAR PKK DEĞİL, ÇİFTÇİ
Aktütün’e 1 kilometre uzaklıkta olduğu iddia edilen diğer görüntü ise 23.5 kilometre uzaklıktaki Ziti köyüne ait. Görüntülerde sırt çantası ile hareket edenler, Kuzey Iraklı yerel halk. Köylüler, Türk askerinin bilgisi dahilinde boş bir yerleşim birimi olan Ziti’ye tarım yapmak için geldiler. (Akşam)

ensonhaber