17 ŞEHİT SIFIR HATA


Genelkurmay da merak ediyor BU SEFER NE DİYECEKLER
TARAF YİNE CEVAP VERDİ
Aktütün baskınının ardından Taraf gazetesinde baskınla ilgili yayınlanan belgeler ve görüntülerin ardından Türkiye'de yeni bir dönem de başladı. Genelkurmay, ilk kez doğrudan bir gazeteyi muhatap alarak iddiaları yalanlama gereği hissetti. Ancak Genelkurmay'ın bütün açıklamalarına rağmen, Taraf hala iddialarının arkasında duruyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in dün yaptığı açıklamanın ardından Taraf gazetesinin bugün vereceği cevap merak ediliyordu. Üstelik merak eden sadece kamuoyu değil, Aktütün'ün ardından yaptığı tüm açıklamalarda Taraf'ın iddialarına cevap veren Genelkurmay da merak edenler arasındaydı.

"SAKLANAMAZSIN GENELKURMAY"
Orgeneral Koşaner'in açıklamalarına "Saklanamazsın Genelkurmay" manşetiyle cevap veren Taraf, "17 şehit sıfır hata" başlığıyla, Genelkurmay'ın Aktütün baskını konusunda askeri bir hata bulunmadığı şeklindeki açıklamasına da ince bir imayla cevap verdi.

İşte Taraf'ın Genelkurmay'a yönelttiği yeni sorular:

17 ÇOCUĞUN ÖLMESİNİ NEDEN ÖNLEYEMEDİNİZ?
Kara Kuvvetleri Komutanı Taraf’ın Aktütün haberlerini ayrıntılara boğup yalanlarken bile neler itiraf etti ama, şu soruların cevabını yine vermedi. Ağır silahlı 150 PKK’lıyı nasıl tespit edemediniz? Keritepe’deki hareket sizi neden uyarmadı? Hani Taraf’ın görüntüsü Aktütün’den değildi? Ve asıl soru: O 17 çocuğun ölmesini niye önlemediniz?

Ağır silahlı 150 PKK’lıyı nasıl tespit edemediniz?
Cevabı Koşaner’in dünkü açıklamasında itiraf olarak var aslında: İlk çatışma geceyarısı oldu. 03.10’a kadar sürdü, başka görüntü almadık. 12’de keşfe çıkıldı. 10 saat sonra iyi gizlenmiş 150 teröristin yoğun ateşi altında kaldık.

Keritepe’deki hareket sizi neden uyarmadı?
Koşaner, o gün İHA görüntüleriyle Keritepe’de 07.54’te hareketlilik saptandığını ilk kez dün açıkladı. Ama şunun cevabı yok: Bu sizi uyarmadı mı? Bu hareketliliğin baskınla ilişkisi yoksa neden tam dokuz saat sonra orayı vurdunuz?

Hani Taraf’ın görüntüsü Aktütün’den değildi?
Koşaner Taraf’ın yayınını ilk kez doğruladı: “İHA 13.58’de Aktütün’ü izlemeye başladı ve iki saat görüntü aldık.” Taraf da bunu yazmıştı: Aktütün baskını, İHA görüntüleri aracılığıyla öncesinde ve baskın sırasında naklen izlendi.

Ve asıl soru: O 17 çocuğun ölmesini niye önlemediniz?
Aktütün o güne kadar tam dört kez basılmıştı. Jandarma raporları, İHA görüntüleri bölgede yeni bir baskını haber veriyordu. Korunamadığını Koşaner’in de itiraf ettiği karakolu neden orada tuttunuz, 17 çocuk kimin kurbanı oldu?


ensonhaber