İstanbul AKP'den NASIL KURTARILIR


Sağdan gelme ulusalcı yazar yazdıYaklaşan yerel seçimler öncesinde, İzmir ve Diyarbakır ve Ankara'da yaşanacağı düşünülen büyük çekişme ön plana çıkıyor. Ancak diğer yandan Türkiye'nin en büyük metropolü İstanbul'da AKP'nin durdurulabileceğini düşünen isimler de var. Sağ kesimden gelen ulusalcı gazeteci Sebahattin Önkibar, CHP'nin İstanbul'da AKP'yi durdurabileceğini, ancak bunun için 'klasik solcu' ve 'artis adaylar' yerine 'sağdan da oy alabilecek' bir ismi aday göstermesi gerektiğini savundu. Ancak Önkibar'ın isim vermeden tarif ettiği bu ismi CHP'nin aday göstermesi biraz zor görünüyor.

DERVİŞ'E OY VERİLMEZ ÇÜNKÜ..
CHP’nin İstanbul’da seçimi alabilmesi için referandum iklimi yetmez!
Peki gerekli olan ne midir?
Her kesimden oy alabilecek bir adayı bulmasıdır.
Bazı çevrelerin CHP’ye önerdiği Kemal Derviş olur mu?
Mümkün değil.
Neden mi?
Kemal Derviş muhafazakâr kesimin tepkisini alan isimdir.
Dahası, milliyetçi oyların bir tanesi de Derviş’e gitmez!
Milliyetçi oyları küçümsemeyin, MHP’nin son genel seçimde İstanbul’da aldığı oy yüzde onun üstündedir.
Bitmedi, Ecevit severler de ihaneti sebebiyle Derviş’e oy vermez.
ANAP’lısı ve DYP’lisi de kızdığına göre Kemal Derviş’in doğal tabanı sadece CHP olacak ki, o tabandan zaten kim olursa oy alır?
Diyeceksiniz ki ama TÜSİAD tam kadro destek verir?
Böyle bir seçimde bu avantaj değil dezavantajdır.
CHP’ye gereken varoşa ve AKP’ye kızan inançlılara hitap edebilecek bir isimdir. Monşer Derviş’e hangi ezik ve kenarlı seçmen niye oy versin? Dolayısıyla Derviş’in adaylık fikri fantezi bile olamaz.

"KILIÇADROĞLU TUNCELİLİ OY ALAMAZ"
Peki ya Kemal Kılıçdaroğlu?
Keşke diyeceğim, ama mümkün değil, zira CHP’ye ilave oy getiremez.
Yakından tanıdığım Kemal bey gerçekten adam gibi adamdır ve haysiyet nümunesidir, ancak adaylığı asla ve kat’a olmaz!
Niye mi?
Bunu yazmak istemezdim, ama gerçek bu, yazmalıyım. Kemal Kılıçdaroğlu kazara İstanbul’a aday yapıldığı gün AKP hemen onun Tunceliliğini ve mezhebini el altından fısıltıyla sorgulamaya başlar ve emin olun bundan sonuç da alır.
Bizim millete inanç mı, ekmek mi, dürüstlük mü diye sorsan alacağınız kesin cevap inançtır. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu aday yapıldığı an cemaatler bayram eder ve Kemal beyle ilgili olmadık şeyler üfürürler.

KLASİK SOLCU VE ARTİSLER DE OLMAZ
Sağ seçmenin dünyasını bilen biri olarak söylemeliyim ki CHP aday tespitinde bu gibi olguları dikkate alır ve ona göre aday belirlerse emin olun MHP’lilerden bile büyük oylar alacaktır.
Öyle, çünkü seçmen artık bilinçlidir, oyu boşa gitsin istemez. Dolayısıyla İstanbul’da AKP’nin alternatifinin CHP olduğunu bilir. Bu itibarla kendine inanç bağlamında zıt gelmeyen biri aday yapılırsa hiç kuşkunuz olmasın oyunu oraya verecektir.
Peki bu isim kim mi olabilir?
Kimin olacağını bilmem ama kimlerin olamayacağını bilirim.
Berhan Şimşek, Nurettin Sözen benzeri CHP ya da sol imajlı biri olmamalı.
Ediz Hun gibi artistler de olmaz.

HEM CAMİYE HEM CEMEVİNE GİDEN SOLCU
Hurşit Güneş gibi benim çok beğendiğim kaliteli akademisyenler de tutmaz.
CHP öyle bir aday bulmalı ki hem CHP’lisi, hem MHP’lisi, hem DYP’lisi, hem ANAP’lısı ve hem Saadet Partilisi herkesin kendinden bir şey bulabileceği bir isim olmalı. Bu isim hem varoşu kucaklamalı, hem cami cemaatı ile saf tutmalı, hem cemevlerini bağrına basmalı, hem medyada sevilmeli, hem TÜSİAD ile diyalog kurmalı ve hem de birikimleri ile hizmet bağlamında İstanbul’u uçurmalıdır.
Böyle birini değil CHP’de, uzayda bile bulamayız mı dediniz?
Haksızlık etmeyin, CHP’de böyle biri var.
Sağ kesimden görüştüğüm MHP’li, Anavatanlı, Saadet Partili, DYP’li çok sayıda ismin, AKP’ye kaybettirmek için oyunu CHP’ye vereceğini söyledi.
Peki kim mi o isim?
Onu hepiniz biliyor ve tanıyorsunuz... Tahmin edin artık...


ensonhaber