Fiber optik sabotajı


Türk Telekom'un fiber optik kablolarına sabotaj iddiasıyla 11 kişi gözaltındaTürkiye Haber -İş Sendikası'nın Ekim 2007'de başlattığı grev sırasında, Bursa'da Türk Telekom'a ait fiber optik kablolara sabotaj düzenledikleri iddia edilen Türkiye Haber -İş Sendikası Bursa Şube Başkanının da aralarında bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.
Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği'nden yapılan açıklamaya göre, geçen sene Ekim ayında Haber-İş Sendikası'nın iş yavaşlatma eyleminin ardından Bursa ve ilçelerinde kısa sürede internet ve telefon görüşmelerinin kesilmesi üzerine polis harekete geçti.
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Özellikle organize sanayi bölgeleri yanına kurulan Türk Telekom'a ait saha dolaplarına girilerek internet ve telefonların fiber kablolarının kesildiğini belirleyen polis olayla alakalı geniş çaplı soruşturma başlattı.
Yaklaşık bir yıl süren soruşturma kapsamında olayı planladığı iddia edilen Haber-İş Sendikası Bursa Şubesi Başkanı D.A., sendika yöneticileri ve Türk Telekom çalışanı oldukları belirlenen Y.P, ***** A.Ö, N.S, E.C, B.B, S.K, R.B, S.E. ve E.S. gözaltına alındı.
Zanlıların kabloların kesilmesinin ardından greve gitmeyen ve kabloları tamir etmek için saha dolaplarına gelen çalışanları tehdit ettiklerinin belirlendiği bildirildi.
Emniyette sorgusu tamamlanan 11 şahıs ''Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak'', ''Kurulan Örgütle Kamu Malına Zarar Vermek (Sabotaj)'', ''Nitelikli Tehdit'' ve ''Haberleşme Hürriyetine Engel Olmak'' suçlarından adliyeye sevk edildi. Zanlıların Telekom'u 1 milyon 200 bin YTL zarara uğrattıkları öğrenildi. (İHA)

ensonhaber