Türk belediyelerinden AB atağı


Türk belediyeleri gözünü AB hibelerine dikti.
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), belediyelerin Avrupa Birliği'nin (AB) verdiği hibelerden daha fazla faydalanmaları için harekete geçti.
TBB HAREKETE GEÇTİ
AB tarafından verilen hibelerden belediyelerin daha iyi faydalanmaları adına AB projelerini takip etmek için Brüksel'de ofis açma yöntemine başvuran TBB, geç kalınmış ofis projesini harekete geçirmek için birlik yönetim kurulu üyesi Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan ve beraberindeki belediye başkanlarından oluşan heyet aracılığıyla girişimlere başladı.
BUGÜNE KADAR GEÇEN ZAMAN KAYIP
TBB adına Brüksel'de ofis açmak için incelemelerde bulunduklarını, Bürüksel'de bulunan Romanya ve İsveç'e ait ofisleri ziyaret ettiklerini belirten Başkan İsmet Özarslan, Türkiye'nin bu zamana kadar Brüksel'den bu işleri takip etmemesinin çok büyük bir kayıp olduğunu ifade etti.
BAŞKAN SIRA BİZDE DEDİ
Romanya'nın 2 sene içerisinde takip bürosu aracılığı ile faydalandığı projelerden toplam 20 milyar euro gibi bir hibe aldığını da öğrendiklerini söyleyen Başkan Özarslan, "Belediyeler adına AB projelerini takip etmek için Brüksel'de ofis açmamız şart oldu. Dışişleri Bakanlığı'na resmi yazıyla başvurduk, cevabı gelir gelmez ofisimizi açacağız" dedi. (İHA)

ensonhaber