Merdan Yanardağ serbest


Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan Merdan Yanardağ serbest bırakıldı.Ergenekon soruşturması kapsamına Pazar günü gözaltına alınan ve bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Merdan Yanardağ, Cengiz Balta ve Şener Öztürk, savcı Zekeriya Öz'e ifade verdi.
3 şüpheli, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Yanardağ, Balta ve Öztürk adliye çıkışında yakınları tarafından karşılandı. Ellerinde Tuncay Özkan fotoğrafı bulunan yaklaşık 10 kişilik bir grup da destek için adiye önünde bekledi.

Ergenekon soruşturmasının toplumu sindirme davasına dönüştüğünü savunan Yanardağ, "Ergenekon artı Susurluk gibi faşist çetelerle ilgim olmaz. Ama AK Parti ve arkasındaki güçler Washington'daki bir planlamayla Türkiye'de emperyalizme direnme iradesine sahip devrimci güçleri sindirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla Ergenekon bir araç olarak kullanılıyor." dedi.

Kamuoyunun bu davayı yakından takip etmesi gerektiğini söyleyen Yanardağ, "Zannedildiği gibi derin devletin tasfiyesi veya açığa çıkarılıp yargılanması gibi bir nihai amaç yok. Belki başta böyle bir amaçla yola çıkıldı ve böyle bir hava oluşturuldu. Ama davanın seyri, gözaltına alınanların niteliği, dünya görüşü gözönüne alındığında böyle olmadığı açık. Esas olanın toplumsal muhalefeti sindirmek olduğu ortada. Benim böyle bir örgütle bağlantım olmadığı ortaya çıtı. Yargılanmadan savcılıktan serbest bırakıldık." diye konuştu.

ensonhaber