Kasklı sapık tecavüzden beraat etmiş


Kasklı sapık 2001'de deliller, yeterli, kesin ve inandırıcı bulunmayınca beraat etti.
29 Ekim 2008 / 09:17Kasklı sapığın 2001'de tecavüz suçlamasıyla Ankara'da yargılandığı ve beraat ettiği ortaya çıktı. 2 öğrencinin şikâyeti üzerine 7 yıl hapis istenen davada, deliller, "yeterli, kesin ve inandırıcı" bulunmamış..

Ankara'da 5 çocuğa tecavüz ettiği, 2 çocuk ve 2 kadına da ise tecavüz girişiminde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan operacı kasklı sapığın, 7 yıl önce okul arkadaşlarına da tecavüz ettiği gerekçesiyle yargılandığı ortaya çıktı. 2 genç kızın mahkemedeki itiraflarına karşın Ağır Ceza Mahkemesi Şahin Ö.'yü ilginç gerekçelerle beraat ettirdi. Babası emniyet müdürü olan sapık Şahin Ö.'nün avukatı, aynı zamanda İnsan Hakları Derneği Kurucusu olan Zeki Tavşancıl, savunmasında çok tartışılacak gerekçeler ileri sürdü. Avukat Tavşancıl, tecavüz değil, rızayla cinsel ilişki olduğunu kanıtlamak için İtalya'da da çok tartışılan "kot pantolon" örneğini verdi ve "Kot pantolon tecavüzü olağanüstü zorlaştıracak bir giysidir" dedi. 7 yıl önce ceza alsa belki onlarca genç kızı kurtaracak davanın öyküsü şöyle:

KIZLAR OKULU TERK ETTİ
OKUL ARKADAŞLARINA TECAVÜZ:
Emniyet müdürü Haluk Ö. ve öğretmen Ayhan Ö.'nün oğlu olan Şahin Ö.'nün, Hacettepe Üniversitesi Konservatuvar öğrencisi iken 5 kız arkadaşına okulda tecavüz ettiği öne sürüldü. Kızlardan çoğu okulu bırakmak zorunda kaldı.

ÖNCE BARA GÖTÜRDÜ: Şahin Ö. 2001 Nisan ayında gözüne kestirdiği bir kızı önce bara götürüp birlikte içki içti. Ardından "notaları almak gerek" diyerek birlikte okula döndü. Gece odanın kapısını kilitleyip tecavüz etti, bağırınca da kızın sırtını ısırdı.

REKTÖRE ŞİKÂYET: Genç kız birkaç gün korkup sustuktan sonra başına gelenleri okul müdürüne anlattı. 8 gün sonra doktor raporu alındı, ancak tecavüz tespit edilemedi, doktor sadece sırtındaki ısırık izini rapora geçirdi. Genç kızın şikâyeti üzerine rektörlük soruşturma başlattı.

SAVCI 7 YIL İSTEDİ: Genç kızın başvurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Arif Ökemen, "zorla ırza geçme" suçlamasıyla Şahin Ö. hakkında en az 7 yıl hapis istemiyle dava açtı.

HER ŞEYİ ANLATTILAR: Dava sırasında, sürpriz bir tanık ortaya çıktı ve hem dilekçeyle hem de duruşmada, 1999'da Şahin Ö.'nün kendisine okulda tecavüz ettiğini, ancak tehditler nedeniyle korktuğu için şikâyetçi olmadığını açıkladı. Genç kızlar, bağırmalarına ve direnmelerine rağmen okuldaki odada zorla tecavüze uğradıklarını bütün ayrıntılarıyla anlattılar.

O kız, yeniden dava açmak istiyor
* KESİN VE YETERLİ DELİL YOK: Ankara 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Danışman ile üyeler Zeki Güngör ve Erdal Işık, 2 celsede "yeterli kesin ve inandırıcı delil" bulunamadığı için Şahin Ö.'nün beraatine karar verdi.
* BAKİRE DEĞİLDİ: Mahkemenin gerekçeli kararında, olay anlatılarak genç kızın önce öpmesine ses çıkarmayıp müsamahalı davrandığı belirtilirken, "Mağdure anal yoldan da sanığın ırzına geçtiğini beyan etmişse de buna ilişkin bulgunun olmayıp, 'hymendeki' (kızlık zarı) yırtığın eskiye dayalı yırtık olup bakire olmadığının anlaşıldığı gibi, mağdure de ırzına geçildiği sırada bakire olmadığını beyan etmiştir" dedi.
* TEMYİZE GİDİLMEMİŞ: Genç kızın avukatı Melahat Tan davayı temyiz etmedi. Kasklı sapığın tutuklanmasından sonra adliyeye giden genç kız, bu gerçeği görünce yeniden dava açmak için harekete geçti. Genç kız, duruşmadaki ifadelerinin tutanaklara geçirilmediğini, kendisinin soyunmadığını, zorla tecavüze uğradığını, tanığın da kendisine de tecavüz edildiğini söylemesine rağmen dikkate alınmadığını belirtti.

* KORUMAK İÇİN ISIRDIM: Şahin Ö. ise genç kız ile barda içtikten sonra, onun isteği üzerine okula gittiklerini anlattı. Şahin Ö., "Odama ders çalışmaya geçtim. Bu arada odama geldi, konsantre olmamı engellediğini söylediğimde tokat attı, üzerime saldırdı. Kendimi korumak için vücudunun üst kısmından bir yerden ısırdığımı hatırlıyorum. Yanımdan ayrıldı, bir süre sonra gelip özür diledi, birlikte çıktık, taksiye bindik, evde indim, o taksiyle devam etti. Zorla ırzına geçmedim" dedi.
* KOT GİYMİŞTİ: Şahin Ö.'nün avukatı, İnsan Hakları Derneği ve Vakfı kurucularından Zeki Tavşancıl, genç kızın olay günü kot giydiğini anımsatarak, "Kot pantolon tecavüzü olağanüstü zorlaştıracak bir giysidir. İtalyan Yüksek Mahkemesi de bu giysiyle mağdurenin rızası olmadan tecavüzün mümkün olamayacağı yönünde kararlar vermiştir" dedi.
* DANSÇI GÜÇLÜ OLUR: Avukat, genç kızın direnmediğini şu ilginç sözlerle kanıtlamaya çalıştı: "Mağdure modern dans öğrencisidir. Eğitimi ve yapısı nedeniyle normal bir kızdan daha güçlü kaslara sahiptir. Daha çevik ve vücutça yeteneklidir. Bu olgular karşısında suçlayıcı beyanları gerçeği yansıtmıyor. (Sabah)

ensonhaber