Teröre karşı YEŞİL KART kozu


Çocukları gösteriye katılan ailelerin yeşil kartı iptal edilecekGösteri ve miting düzenleyen terör örgütü sempatizanları, her fırsatta çocukları sokağa döküyor. Başta Diyarbakır, Van ve Adana olmak üzere birçok şehirdeki eylemlerde ön saflarda yer alan çocuklar, polise molotof bile atıyor.

AİLELERE PARA CEZASI KESİLDİ
Terörle mücadeleyi güçleştiren bu ortamda Ankara, tedbir için toplantı üstüne toplantı düzenlerken, Adana Valisi İhsan Atış, ilginç bir uygulamaya imza atıyor. İl İdare Kanunu'nun kendisine verdiği yetkiyi kullanan Vali Atış'ın kararları çok tartışılacağa benziyor. Buna göre, gösterilere katılan 325 çocuğun ailesi hakkında yasal işlem başlatıldı. Her birine Kabahatler Kanunu kapsamında 100 ile 170 YTL arasında değişen para cezası kesildi.

YEŞİL KARTLARI İPTAL EDİLECEK, KÖMÜR YARDIMI KESİLECEK
Çocuğuyla ilgilenmeyen ailelerin yeşil kartlarının iptal edilmesi kararlaştırıldı. Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın bu ailelere artık kömür yardımı yapmaması benimsendi. Türkiye'de bir ilk olacak uygulama bütün vatandaşlara duyurulacak. Neden böyle bir karara ihtiyaç duyduğunu anlatan Vali Atış, uygulamasını şöyle savunuyor:

"Kanunlar bize çocuklarımızı korumamızı emrediyor. Hem çocuklarımızı korumak, hem de ailelerimizi çocuklarını korumaya davet etmek için bu kararı aldık."

"DEVLETİN KÖMÜRÜYLE ISINIP POLİSE TAŞ ATAMAZSIN"
Vali Atış, devletin imkânlarını kullanarak tedavi olan, yine devletin verdiği kömürle ısınan vatandaşın polise taş atmasına müsaade etmeyeceklerinin altını çizerken, "Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm imkânlarından yararlanan, yeşil kart ile tedavi olup kömür ve çeşitli kuruluşlarımızın yaptığı yardımları kullanan ailenin çocuğunun terör yandaşlarının düzenlediği mitinge katılmasına izin vermeyiz. Çocuklarına karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen ailelerin yeşil kartlarını iptal etmeye karar verdik. Önümüzdeki hafta elimizdeki listeye göre kartları iptal edeceğiz." diye konuştu.

Zaman

ensonhaber