Genelkurmay'dan tespit veya öneri yok


Spesifik olarak, 'Şu konuyu şöyle çözelim' gibi bir tespit veya öneri olmadı.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Genelkurmay Başkanlığı tarafından iç güvenlik harekatına ilişkin Bakanlar Kuruluna verilen brifingle ilgili olarak, ''Spesifik olarak, 'Şu konuyu şöyle çözelim' gibi bir tespit veya öneri olmadı.
Genelde bölgede yaşanan sorunlar, sosyoekonomik sorunlar, masaya yatırıldı'' dedi.

Çelik, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun Dedeman Oteli'ndeki genel kuruluna gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bakan Çelik, bir gazetecinin, ''Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na verilen brifingde, 'Doğu ve güneydoğuda imam olmayan camilere imam atanması' ve 'Kürtçe yayının artırılması' gibi öneriler oldu mu?'' sorusu üzerine şunları söyledi:

SOSYOEKONOMİK BOYUTLAR İNCELENDİ
''Bunları hangi kaynaktan alıyorsunuz bilemiyorum. Türkiye uzun yıllardır terör sorunuyla karşı karşıya. Terörün bertaraf edilmesi ile ilgili, Genelkurmay Başkanlığımızın, dolayısıyla güvenlik güçlerimizin yapmış olduğu çalışmalar ortaya kondu.

Bundan sonra da devletin bütün kuruluşlarının el birliğiyle bu sorunun üstesinden nasıl gelebileceği ile ilgili geniş çaplı bir değerlendirme yapıldı. Burada spesifik olarak, 'Şu konuyu şöyle çözelim' gibi bir tespit veya öneri olmadı. Genelde bölgede yaşanan sorunlar, sosyoekonomik sorunlar, masaya yatırıldı.

Çünkü olayın bir de sosyoekonomik boyutu var. O boyutta değerlendirildi. Yoksa spesifik olarak bahsedilen konular olmadı. Bunlar doğru intikal etmiş değil. Doğru kaynaktan bilgi almamışsınız.''
(AA)

ensonhaber