AKP yahudi karşıtlığını arttırıyor


EJC geçen yıl hazırladığı bir rapordaTürkiye’deki Yahudi karşıtlığının, AKP iktidarında doruk noktasına ulaştığı tespitinde bulunduğu ortaya çıktı
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Ankara’da bulunan Moshe Kantor’un başkanlığını yaptığı Avrupa Yahudi Kongresi’nin (EJC) geçen yıl hazırladığı bir raporda, Türkiye’deki Yahudi karşıtlığının, AKP iktidarında doruk noktasına ulaştığı tespitinde bulunduğu ortaya çıktı


2006’da gerçekleşen İsrail-Lübnan krizi sırasında, Avrupa ülkelerindeki Yahudi karşıtlığı faaliyetleri üzerine yapılan çalışmada, isim vermeden AKP dönemi kastedilerek, Türkiye’deki Musevi cemaatinin tarih boyunca ilk defa kendisini bu kadar çok baskı altında hissettiği görüşüne yer verildi.

ETNİK SORGULAMA

Raporda, Türkiye’deki Müslüman çoğunluğun, Türkiye Musevileri ile tarih boyunca iyi ilişkilerinin bulunduğu anımsatıldı. Türkiye’deki Musevilere bakışı olumsuz yönde etkileyen olaylardan birinin İsrail-Lübnan krizi olduğu ve Yahudi karşıtı faaliyetlerin arttığı belirtildi.

RAPORDAN NOTLAR

Musevi işadamlarının ilk kez etnik kökenleri sorgulanmaya başlandı ve tarihte ilk kez, bazı müşterilerin Musevi işadamlarıyla çalışmak istemediği belirlendi.

Kippa benzeri bir şapka giyen bir İngiliz, sokak ortasında dövüldü, Musevi olmadığı öğrenilince kendisinden özür dilendi.

Bir öğretim üyesi, İsrail devletinin politikaları nedeniyle, bir Musevi öğrenciye sözlü sataşmada bulundu.

“Şalom” gazetesine haftada 150’ye varan Yahudi karşıtı mektup gönderildi.

Özellikle “İslami” gazetelerde İsrail ve Yahudi karşıtlığı açıkça görüldü. (Milliyet)

ensonahber