3-5 ilin belediyesi için ülkeyi GERMEYİN


Başbakan, üç-beş ilin belediye başkanlığını partisine kazandırmak uğruna ülkeyi gerilime sokmaktan vazgeçmeli.
ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı Güneydoğu illerindeki belediyeleri alabilmek için DTP'yi ağır bir dille eleştirdiğini iddia etti.

Uras, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, PKK'nın, Aktütün Sınır Karakolu'na yaptığı baskın ile terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'a İmralı'da kötü muamele yapıldığına dair iddiaların yarattığı kitlesel tepkilerin aynı zaman dilimine denk geldiğini söyledi.

GERİLİMDEN ÇEKİNMİYOR

Ufuk Uras, şöyle konuştu:

''Tam da bu sırada, Başbakan Erdoğan'ın AKP ilçe kongrelerini dolaşarak, uzun süredir muhatap almadığı DTP'yi, yaptığı ağır konuşmaların ana konusu haline getirip, birtakım suçlarla itham etmesi, yangına körükle gitmek gibi oldu. 'Başbakanın bölgedeki üç-beş ilin belediye başkanlığını partisine kazandırmak uğruna, ülkeyi böyle bir gerilime sokmaktan çekinmediği' algısı giderek yerleşmektedir.''

Bunun, ''Kürt sorunun'' çözümüne herhangi bir katkı yapmayacağını belirten Uras, sorunun bütün gerçek yönleriyle yüzleşerek, cesaretli adımlarla çözümlenebileceğini savundu. Başbakan Erdoğan'a, DTP'ye yönelik tavrına sona vermeye çağrısında bulunan Uras, AK Parti ile DTP arasındaki sert atışmanın kitlelerin ruh ve davranışlarını çok kötü etkilediğini kaydetti.

DTP'NİN EYLEMİNE ESNEKLİK GÖSTERİLSİN

Ufuk Uras, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'dan, 1 ve 2 Kasımda DTP'nin Diyarbakır'da yapacağı oturma eylemine karşı esneklik gösterilmesini istedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ise vakit kaybetmeksizin TBMM'deki bütün parti temsilcilerini Çankaya'da bir araya toplayarak, ''bu tarihsel sorunun'' konuşulabileceği bir tartışma zemini oluşturmasını önerdi. Uras, TBMM Başkanı Köksal Toptan'dan da Meclis İnsan Hakları Komisyonunun uhdesindeki bir heyetin İmralı Cezaevinde inceleme yapmasına yönelik girişimde bulunmasını beklediğini ifade etti.

Uras, ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti toprağına bağlı bir anayasal vatandaşlık tanımının oluşturulmasını gerektiğini savundu.

BARZANİ VE TALABANİ İLE İLİŞKİLER GELİŞTİRLMELİ

Daha sonra, bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Bakanlar Kurulu'nu bilgilendirmesi ve bunun basına yansımalarını sorması üzerine, Uras, ''Uzun zamandan beri 'Yurtta barış, dünyada barış' çerçevesinde Barzani ve Talabani yönetimiyle siyasi, diplomatik ilişkinin geliştirilmesinden yanayız. Sorun, herkes hangi öneri de bulunursa bulunsun, bunun tartışılacağı, bir zemin yaratılmasıdır'' yanıtını verdi.

PKK'nın arkasında ABD'nin bulunduğunun hatırlatılması ve DTP'nin yayımladığı kitapla ilgili bir başka soruyu da Ufuk Uras, şöyle yanıtladı:

NATO'DAN ÇIKALIM

''Ben bunların tartışılmasının esas olduğunu düşünüyorum. Yoksa teker teker her madde ile ilgili farklı görüşler olabilir. Önemli olan şu anda yaratılan reddedici zemin yerine bütün bunların TBMM'de tartışılacağının kabul edilmesidir.

ABD meselesine gelince, Türkiye'nin de arkasında ABD var. Ama Orta Doğu'da her meselede ABD tek bir karta oynamaz. Bizim yapmamaz gereken Barzani ve Talabani ile olan ilişkileri geliştirmektir. ABD ile bir problemimiz varsa buyurun NATO'dan çıkalım. Buyurunuz hemen İncirlik Üssünü kapatalım. Buyurunuz Meclis olarak ABD'nin, Irak'taki işgalini protesto eden ortak bir irade oluşturalım.'' (AA)

ensonhaber