Baydemir AKP'nin kalesine kaydırılıyor


KİMİ KOYSAK DİYARBAKIR'I ALIRIZ diyen DTP'den sürpriz karar
Yerel seçimleri referanduma dönüştürmeyi hedefleyen DTP, bölgede AKP’yi geride bırakarak, Kürt sorununda tek muhatap olmayı planlıyor. DTP yönetimi, en az 106 belediye kazanarak son seçimlerdeki başarısını ikiye katlamak istiyor. Kasımda adaylarını açıklayacak olan DTP’de, Diyarbakır Belediye Başkanlığı için farklı adaylar da konuşuluyor. “Diyarbakır kaledir düşürülemez” diyerek Başbakan Tayyip Erdoğan’a meydan okuyan Osman Baydemir’in aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor, ancak Diyarbakır için Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin de ismi geçiyor.

BAŞARILILARA VİZE
Demokratik Toplum Kongresi’nin yerel seçim gündemiyle geçen ay Diyarbakır’da yaptığı toplantıda seçim startı veren DTP, yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Ahmet Türk ve Emine Ayna başkanlığında oluşturulan 25 kişilik komisyon, yedi bölgede aday adayları için nabız yoklamaya başladı. DTP yönetimi, elindeki 55 belediyede başarılı yönetimlerin devam etmesi, başarısız yönetimlerin de değiştirmeyi planlıyor.

HEDEF TEK MUHATAP
Parti yönetimi, ‘kale’ olarak gördüğü yerleri korumak ve geçen dönem AKP’ye kaptırdığı belediyeleri de geri kalmak istiyor. Halen elinde bulunan Diyarbakır, Batman, Tunceli, Hakkâri, Şırnak il belediyelerine Muş, Mardin, Siirt, Bitlis, Bingöl, Van Iğdır, Ağrı belediyelerine de eklemeyi hedefliyor. DTP, en az 106 belediye kazanarak geçen seçimde kazandığı 53 belediyeyi ikiye katlayarak, AKP’yi geride bırakmayı ve bölgenin birinci partisi olmak istiyor.

ZANA KABUL ETMEDİ ADAY DİCLE
DTP kulislerinde Diyarbakır için DEP eski milletvekilleri Leyla Zana ve Hatip Dicle’nin de ismi geçiyor. Memnu hakları iade edilen DEP’lilerden Leyla Zana adaylığa sıcak bakmazken, Hatip Dicle’nin de aday olmak istediği belirtiliyor. Dicle’nin aday gösterilmesi halinde Baydemir’e de Van Belediye Başkan adaylığının teklif edileceği dile getiriliyor. Baydemir’in bu seçeneği kabul etmeyeceği, Diyarbakır’da ısrar edeceği ifade ediliyor. Van için konuşulan bir diğer isim de eski DEP’li Selim Sadak.


ensonhaber