Ergenekon'da 6. duruşma başladı


İddianamede geçen Perinçek-Öcalan görüşmesinin olduğu bölüm okundu.
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında haklarında dava açılan 46'sı tutuklu 86 sanıklı davanın 6. duruşması başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davada iddianamenin okunmasına devam ediliyor.

Duruşmaya, şu ana kadar aralarında Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de yer aldığı 45 tutuklu sanık ile tutuksuz yargılanan 8 sanık ve bazı sanık avukatları katıldı.

Sağlık sorunları nedeniyle Adli Tıp Kurumuna sevk edilen tutuklu sanık Hayrettin Ertekin ve başka dava kapsamında tutuklu olan Sedat Peker ile Semih Tufan Gülaltay da duruşmaya getirilmedi.

Duruşmada, gelen sanıklar ile avukatların kimler olduğunun kayıt altına alınması işlemi sonrası, dün 284. sayfasında kalınan iddianamenin okunmasına geçildi. 2 Cumhuriyet savcısınca dönüşümlü olarak okunan iddianameyi okumaya önce savcı Mehmet Ali Pekgüzel başladı.

Duruşma öncesi, basın mensupları, avukatlar ve izleyiciler yerleşkeye girerken herhangi bir yoğunluk yaşanmadı.

Dava nedeniyle canlı yayın araçlarının da önünde konuşlandığı yerleşke çevresinde jandarma da olası gösterilere karşı güvenlik tedbirleri aldı.

PERİNÇEK-ÖCALAN GÖRÜŞMESİ OKUNDU
Ergenekon davasının devam eden 6. celsesinde, iddianamede yer alan Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan ile olan görüşmeleri ve Ergenekon terör örgütünün DHKP/C ile bağlantıları okundu.

İddianamenin 284. sayfasından itibaren okunmasına başlandı.
Şu sıralar iddianamede yer alan Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan ile olan görüşmeleri ve Ergenekon terör örgütünün DHKP/C ile bağlantıları okunuyor. Doğu Perinçek'in Öcalan ile görüşmesinin okunduğu sırada Perinçek'in gülümsediği görüldü.

Öcalan ile ve PKK terör örgütü ile görüşmelerinin okunduğu sırada İşçi Partisi Genel Sekreteri tutuklu sanık Nusret Senem'in Doğu Perinçek'in kulağına bir şeyler fısıldaması ise dikkat çekti. Öcalan ve Perinçek'in görüşmeleri okunurken, Perinçek oturduğu yerden, "Ben o zamanlar Genel Başkan değildim. Suç tarihi 1997 diyorsunuz. O zamanlar 1989'du. Milattan önceye de gidin isterseniz" diye konuştu.

DHKP/C ERGENEKON BAĞLANTISI
Cumhuriyet Savcısı Mehme Ali Pekgüzel, Doğu Perinçek'in konuşmaları sırasında bir süre duraksadıktan sonra iddianameyi okumaya devam etti. Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın, Ergenekon terör örgütünün DHKP/C ile bağlantısını okuduğu sırada tutuklu sanık emekli astsubay Oktay Yıldırım'ın, ayağa kalkarak müdahale ettiği görüldü. Yıldırım daha sonra yerine otururken, iddianamenin okumasına şu sıralar devam ediliyor.

ensonhaber