İşkenceyle mücadele böyle yapılır(!)


İşkenceyle Mücadele toplantısında olay çıktı. Polis olaya müdahale etti.
Başbakan Yardımcısı Çiçek'in katıldığı 'İşkenceyle Mücadele' toplantısında Engin Çeber'in avukatına söz verilmemesini protesto eden gruba polis müdahale etti

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in 'İşkenceyle Mücadele' toplantısında yaptığı konuşma sırasında olay çıktı.

AVUKATA SÖZ VERİLMEDİ
Çiçek, toplantıda yaptığı konuşmayı bitirdiği sırada kürsüden inmeden önce, işkence sonucu öldüğü iddia edilen Engin Çeber’in Avukatı Taylan Tanay, soru sormak istediğini ifade etti. Çiçek, Taylan’ın sorusunu beklemeden "Konuyu biliyorum" diyerek kürsüden indi.


İŞKENCE TOPLANTISINDA İŞKENCE YAPILIYOR
Bu sırada, toplantı salonunda bulunan ve ellerinde "Özür Değil Adalet İstiyoruz, TAYAD’lı Aileler" yazılı dövizler açan poretstocular slogan atmaya başladı. Tuncel Gümüş adlı bir kişi, bağırarak protestosunu sürdürünce, önce polisler tarafından engellenmek istendi. Salondakiler, "İşkence toplantısında işkence yapılıyor" diye sloğan atmaya başlayınca gözaltı yarıda kaldı. Protestocuların taşıdıkları dövizler görevlilerce alındı


BANA DA İŞKENCE YAPACAKLAR
Gümüş, kendisine müdahale edildiği sırada "Beni de şimdi terörle mücadele şubesine götürüp bana işkence yapacaklar" diye bağırdı. Müdahale etmekten vazgeçilmesinin ardından, gazetecilere açıklamalarda bulunan Tuncel Gümüş, kendisinin de 'kötü muamele ve işkenceye maruz kaldığını ve bunun sürdüğünü' savundu.

YAYIN YASAĞI VAR
Toplantının çıkışında, basın mensuplarının protestoyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine Çiçek, Engin Çeber soruşturmasıyla ilgili yayın yasağı bulunduğunu hatırlattı. Çiçek, bir gazetecinin "Yayın yasağıyla olayın örtülmeye çalışıldığı savunuluyor" sözlerine, "Yargıya düşmüş bir iş varsa yargının işini bana niye soruyorsunuz. Ben de onu söylemeye çalışıyorum. Yargı, yargı görevini yapacak.
BEN YARGIYA MÜDAHALE ETMEM
Biz şimdi yargıyla ilgili bir şey söylediğimiz zaman ’Yargının işine müdahale ediliyor’ diyenler de siz oluyorsunuz. Ben yargının işine müdahale etmem. Yargının anayasa ve yasalardan doğan görev yetki ve sorumluluğu belli, onlar kendi işlerini yapacaklar, biz de kendi işimizi yapacağız. Buna riayet edilmediği takdirde, herkesin işini herkesten sorarsınız, o da doğru olmaz" yanıtını verdi. (A.A)

ensonhaber