Yeşil kart iptalinde geri adım


Adana'da çocukları polise taş atan ailelerin yeşil kartlarının iptal edilmesi konusunda geri adım atıldı.Polise taş atan çocukların ailelerinin yeşil kartlarının iptal edilmesi ve kömür yardımımının kesilmesi” önerisinde bulunan Adana Valisi İlhan Atış, amacının “korkutmak ya da tehdit etmek değil, çocukları topluma kazandırmak” olduğunu savundu.

Milli Eğitim Bakanı’nın açıklamalarından, girişimlerinin hükümet tarafından da destek bulmadığının anlaşıldığını kaydeden Atış, “Hükümet kanadının onaylamadığı bir şeyi uygulamak doğru değil. Zaten bir cezai müeyyide uygulanmasının istenmediği kamuoyunda da belli oldu. Pazartesi gününden itibaren çocuklarımızın tehlikeli bölgeye girmesini engellemek, polise jandarmaya taş atmasını engellemek, derslere çalışmasını, okula gitmesini sağlamak için bire bir ailelerle görüşerek, daha yoğun bir mesai sarf edeceğiz. Eğer varsa örgütün aileler üzerindeki baskısını kaldırmak için bunu sağlayacağız” dedi.

Vali Yardımcısı’na talimat verdiğini belirten Atış, “İlk olarak mahalle muhtarları ile toplantı yapacağız. Sonra o yerlerin okul müdürleri, rehber öğretmenleri, arkasından din görevlileri ile daha sonra da ailelerle toplantılar yapacağız. Ailelerimizin baskı altında kalarak çocuklarını böyle yerlere gönderdikleri gerçeğini kabul ediyorsak, ailelerimizin yanında olacağız” diye konuştu.

Çalışmaların pazartesi gününden itibaren başlayacağını anlatan Atış, bu konuda valilik, kaymakamlıklar, milli eğitim müdürlüğü, müftülük, sosyal hizmetler il müdürlüğü ile birlikte hareket edileceğini ifade etti.

ensonhaber