Erdoğan'a ÖRTÜLÜ suçlaması


CHP'li Kart Başbakanlık örtülü ödeneğinin, Erdoğan'ın kişisel harcamalarında kullanıldığını iddia etti.
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakanlık örtülü ödeneğinin, “Başbakan Erdoğan’ın kişisel harcamalarında kullanıldığını” öne sürdü. Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, örtülü ödeneğin başında bulunduğunu söylediği Maksut Serim ve eski Başbakanlık Özel Kalem Müdürü Hikmet Bulduk’a yönelik iddialarda bulundu.

Serim’in, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Vakıfbank Valide Sultan Şubesinde müdür olduğunu ifade eden Kart, Belediye adına çifte hesaplar açıldığını, İGDAŞ, BELBİM, İSTAÇ, İSTON ve İSFALT gibi belediye iştiraklerinin tüm gelirlerinin, burada toplandığını savundu. Kart, bu hesaplardan belli basın organlarına kaynak aktarıldığını iddia etti. Atilla Kart, Vakıfbank Valide Sultan Şubesi aracılığıyla, İGDAŞ, BELBİM, AKBİL ve diğer bağlı iştirak ilişkileri sürecinde yapılan yolsuzluk tutarının, bugünkü fiyatlarla 1,5 milyar dolar düzeyinde olduğunu öne sürdü. Kart, bu gelişmelerin, “AKP iktidarının yolsuzluk havuzunu, 1994’ten itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturduğunu gösterdiğini” savundu.

Diplomasının sahte olduğunun anlaşılması üzerine Serim’in görevinden alınarak, AR-GE görevine getirildiğini belirten Kart, bu kişinin 1998’de de emekliye ayrıldığını ifade etti. Kart, Serim’in 2002’te sahtecilikten mahkum olduğunu, Erdoğan’ın Başbakan olmasından sonra ise örtülü ödeneğin başına getirildiğini söyledi.

Serim ile dönemin Özel Kalem Müdürü Hikmet Bulduk arasında ödeneklerin kullanımında iç içe geçen ilişkilerin ve ardından bir kavganın başladığının ortaya çıktığını savunan Kart, Bulduk’un Şubat 2008’te görevinden ayrıldığını, bu tarihe kadar kendisinin ve eşinin malvarlığında ciddi artış olduğunu ifade etti. (Milliyet)

ensonhaber