Baykal'dan zama tepki


Baykal, "zammı protesto ediyorum"


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, doğalgaza yapılan zammın büyük bir haksızlık ve zulüm olduğunu savunarak, "Ben bu zammı protesto ediyorum. Herkesi de bu haksızlık karşısında tepkisi ortaya koymaya davet ediyorum" dedi.
CHP Genel Başkanı Baykal, İl Başkanları Toplantısı öncesinde CHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Doğalgaza konutlarda yüzde 22.5, sanayide yüzde 22 zam yapıldığını hatırlatan Baykal, bunun sürpriz olduğunu belirtti.
Dünya petrol fiyatlarının inişe geçtiğini, doğalgaz fiyatlarında petrol fiyatlarına endeksli olduğunu belirten Baykal, tam kışa girerken yapılan zammı tuzak olarak nitelendirdi. Baykal, "Bu bir zam değildir, bu bir zulümdür. Bunun yapanların bundan sonra fakir fukara garip gureba edebiyatı yapmaya hakkı yoktur. Bu zammı protesto ediyorum. Herkesi de bu haksızlık karşısında tepkisini koymaya davet ediyorum" diye konuştu.
Anayasa Mahkemesi'nin pek çok belediyenin belediyeliğini sona erdirecek olan yasayı dünkü kararıyla ana hatlarıyla benimsemiş olduğunu ifade eden Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin kararının saygıyla karşıladığını ancak bu kararın yapılan düzenlemenin yanlış bir düzenleme olduğu gerçeğinin ortadan kaldırmadığını dile getirdi.
Baykal, "Bu yasa Anayasa'ya uygun olabilir ama vicdana uygun değildir. Önümüzdeki CHP iktidarında ilk olarak ele alacağımız ve düzelteceğimiz yanlışlıkların başında bu düzenleme yer alacaktır" şeklinde konuştu. (İHA)


ensonhaber