DTP Erdoğan'ı protesto etti


Van İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, Başbakan'ın Van'a gelişini protesto ederek, polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı.Van İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalık, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'a gelişini protesto ederek, polise taş ve molotofkokteyli ile saldırdı. Olaylarda bir polis memurunun burnu kırıldı.

Yüzbaşıoğlu sokakta bulunan DTP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, Başbakan Erdoğan'ın geçiş güzergahında güvenlik önlemi alan polislere taş ve molotof kokteyli ile saldırdı. Özellikle yüzleri peçeli çocuklardan oluşan göstericiler, daha sonra iki gruba ayrılarak ara sokaklara dağılarak eylemlerini sürdürdü. Göstericilerden bir grubun Cumhuriyet Caddesi'ne geçerek bölücü başı lehine slogan attıkları ve kaldırım taşlarını söktükleri görüldü.

EMNİYET MÜDÜRÜ OLAY YERİNDE
Göstericilerin attığı taşlardan birinin isabet ettiği bir polis memurunun burnu kırıldı. Yaralanan polis arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olaylar sırasında Van Emniyet Müdürü Salih Kesmez, olay yerine gelerek DTP'li yetkililerle görüştü.

Olaylardan sonra bir açıklama yapan DTP il Başkan Yardımcısı Ümit Keser, Başbakan'ın Van'a gelişi protesto etmek amacıyla DTP parti binası önünde toplandıklarını, ancak polisin parti binasının etrafını kuşatması nedeniyle basın açıklaması yapamadıklarını ve açıklamaya engel olan polisleri de protesto ettiklerini ileri sürdü.

Keser, halkın kendi inisiyatifi ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ı protesto ettiğini ve bu konuda herkesin serbest olduğunu iddia etti.

Göstericiler arasında DTP Van Miletvekili Özdal Üçer'in da göstericiler arasında bulunduğu ve DTP binası çevresindeki iş yerlerinin kapalı olduğu gözlendi. (AA)

ensonhaber