CHP'nin adayı KARAYALÇIN


CHP'li Murat Karayalçın Ankara Büyükşehir Belediyesi için adaySHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu açıkladı.
SODEV tarafından Vedat Dalokay Nikah Salonu'nda düzenlenen 'Seçimlere Doğru Yerel Yönetimler ve Solda Birlik' konulu söyleşiye katılan Karayalçın, salonu dolduranları SHP Genel Başkanı ve CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak selamladı. Daha sonra resmi açıklama yapılmadığını belirten Karayalçın, "Zamansız bir açıklama oldu. Baykal ile böyle anlaşmamıştık. Resmi açıklama yapılmadan bunları ağzımdan kaçırdım" dedi.
Mahalli seçimlerden başarıyla çıkılması için daha büyük birlikteliğe gerek olduğunu ifade eden Karayalçın, belediye başkanlığı seçimi için, "Bu Ankara'nın en büyük siyasi projesidir" tanımlaması yaptı.
"Bu konuda kim ne gerekiyorsa yapmalıdır" diyen Karayalçın merkez sağa oy veren hemşerilerinden de kendisine oy vermesini istedi. Seçimlerde Ankara'nın kazanılmasının Türkiye'nin kazanılması olacağını belirten Karayalçın, "Halkımız metro, doğalgaz, temiz su yatırımı görmek istiyor" diye konuştu.
Doğalgaza yapılan zammın sebebi olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'i gösteren Karayalçın, Gökçek'in doğalgaz için Ankaralılardan peşin olarak aldığı paraları BOTAŞ'a ödemediği için doğalgaza zam yapıldığını ileri sürdü.
Karayalçın, belediye başkanı seçilmesi durumunda gerçekleştireceği projeleri de anlattı. 'Ankara'da yoksulluğu yasaklayacağım' diyen Karayalçın 'hemşerilik geliri' adı altında geliri 600 YTL altında olan 4 kişilik aileler için 10 metreküpe kadar suyun ücretsiz olacağını, aile fertlerinden ikisinin otobüslerden ücretsiz yararlanacağına ilişkin vaatlerini sıraladı.
Türkiye İstatistik Kurumu'na göre Ankara'da 90 bin yoksul insanın bulunduğunu belirten Karayalçın, bu kişilere yapacakları yardımın yıllık maliyetinin 600-700 milyon dolar olduğunu, 3-4 milyar dolar bütçesi olan büyükşehir belediyesi için bu rakamın büyük olmadığını söyledi. Karayalçın'ın konuşması sık sık salonu dolduranlar tarafından alkışlandı.
Öte yandan, aynı zamanda nikah salonu olarak kullanılan salonda çelenk krizi yaşandı. Karayalçın konuşmasına başladıktan kısa bir süre sonra üzerinde 'Erbakan Ailesi' yazan çelengin zamansız gelmesi salonda önce fısıldaşmalara neden oldu. Durumu fark eden Karayalçın, "Bu Erbakan bizim Erbakan değil' demesi salonda gülüşmelere neden oldu. (İHA)


ensonhaber