PKK'nın arkasında büyük güçler var


Cemil Çiçek, "terörün arkasında beynelmilel güçler var"Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Türkiye Cumhuriyeti dağa çıkmış bir avuç eşkıya ile değil onun arkasındaki uluslararası güçlerle, yedi düvelle mücadele ediyor bunun iyi bilinmesi lazım" dedi.
TOKİ konutlarının anahtar teslim töreni için Amasya'ya gelen Bakan Çiçek, partililer tarafından Merzifon ilçesi sanayi bölgesinde karşılandı.
Merzifon'da 1 yıl önce temeli atılan ve hak sahiplerine verilmek üzere tamamlanan 526 konutun yapıldığı Yunus Emre Mahallesi'ndeki tören alanına geçen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hak sahipleri tarafından alkışlarla karşılandı.
Amasya'da yapılan 291 dairelik konutları da hak sahiplerine teslim eden Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, yaptığı konuşmada Türkiye'nin
teröre karşı verdiği mücadeleyi anlattı.
"BİR AVUÇ ÇAPULCU DEĞİL"
Türkiye'nin sadece dağdaki bir avuç eşkıya ile değil, uluslararası güçlere karşı mücadele verdiğini ifade eden Çiçek, "Türkiye geliştikçe, güçlendikçe bir kısım uluslararası güçlerin hesabı, dengesi bozuluyor. Dengesi bozulanlarda Türkiye'nin ilerlemesini nasıl durdurabileceklerini düşünüyorlar, terör yoluyla bir ülkeyi istikrarsız kılabilirsiniz, huzursuzluk olan yerde gelişme olmaz. Türkiye'de terör denilen olgu sadece bir avuç kandırılmış, dağa çıkmış insanlardan ibaret değil. Onun arkasında uluslararası güçler var, beynelmilel güçler var.
Biz bunların kim olduğunu biliyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti dağa çıkmış bir avuç eşkıya ile değil, onun arkasındaki uluslararası, tabiri caizse yedi düvelle mücadele ediyor, bunun iyi bilinmesi lazım" dedi.
PKK, TÜRK VATANDAŞI DEĞİL
Terör örgütü mensuplarının büyük çoğunluğunun Türk vatandaşı olmadığını belirten Bakan Çiçek, "Türkiye ne zaman kendi işini kendi görür hale geldiğinde, büyük yatırımları başlatmaya gayret ettiği bir dönemde, bu tip eylemleri ortaya koyuyorlar ve bilesiniz ki, bu terör örgütleri taşeron örgütlerdir, başkalarının değirmenine su taşırlar.
Su taşımaya da devam ediyorlar. Bugün bölücü terör örgütünün 3'te 1'i Türk vatandaşı değil. Kimi sünnetli, kimi sünnetsiz, kimi Suriyeli, kimi Avrupa'dan gelmiş, kimi Iraklı. Kimi de Türkiye'den kandırılmış insanlarla beraber beynelmilel güçler, bunları bir manivela olarak kullanıyor ve Türkiye'nin gelişmesini engellemeye çalışıyor" diye konuştu.
Terörün Türkiye'ye kaybettirdiklerini anlatan Bakan Çiçek, şöyle konuştu:
"Sırf bölücü ayrılıkçı terör sebebiyle Türkiye'nin hesaplanabilir kaybı asgari 300 milyar dolardır, hesaplanamayan var, dolaylı zararları var, o taktirde geçenlerde mevzu bahis edildi 1 trilyon dolar. Bu 300 milyar dolar en asgarisinden neyi ifade ediyor?
"10 TANE GAP BİTERDİ"
GAP projesinin toplam maliyeti 32 milyar dolardır. Eğer Türkiye bu terör belasıyla karşı karşıya olmasaydı, Türkiye 10 tane GAP projesini şimdiye kadar çoktan bitirmiş olurdu. 4 milyon insan iş bulabilirdi. İş için yatırım yapmak lazım, baraj, yol yapacaksınız, eğitim tesisleri kuracaksınız, bilimsel araştırma geliştirmeye, savunma sanayine kaynak ayıracaksınız.
Nereden? Hep aynı havuzdan, eğer siz kaynağınızın önemli bir kısmını ülkenizin güvenliği için harcamak zorunda kalıyorsanız, bu sizi uluslararası yarışta geri bırakır. Terör, Türkiye'yi uluslararası yarışta geri bırakmak için yapılan fitnenin, fesadın adıdır. Bazen bize soruyorlar, 'bunlarla niye baş edilemiyor, niye bunların üstesinden gelinemiyor?' diye. Sizi temin ederim, bu türlü Türkiye dışında başka bir ülke muhatap olsaydı, bizim elde ettiğimiz başarının 10'da 1'ini elde edemezdi.
Başta TSK olmak üzere tüm güvenlik güçlerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu vatanın her köşesi bizim, sadece iktidar partisinin değil, herkesin gitmesi lazım. Türkiye'nin meselesini Ankara'da oturarak çözemeyiz, ülkenin meselelerini 5 yıldızlı otellerin salonlarında tartışarak çözemeyiz,
Türkiye'nin meselesini Merzifon'da da Van'da da Hakkari'de de konuşmalıyız. Çünkü gidemediğin yer senin olmaz, Türkiye'nin her tarafına bu devlet gidecek, sizler ve bizler gideceğiz. Türkiye'nin huzuru kalkınma için daha iyi bir noktaya gidebilmek için önemlidir."
Vali Celalettin Lekesiz, AK Parti Amasya Milletvekili Akif Gülle, Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan ve Merzifon Belediye Başkanı Kadri Aydınlı'nın katıldığı her iki törende Bakan Çiçek tarafından hak sahiplerine evlerinin anahtarları teslim edildi. Böylece TOKİ tarafından Amasya ve Merzifon'da yapılan toplam 817 daire, camiler, iş merkezleri ve 1 okul hizmete girmiş oldu. (İHA)

ensonhaber