DTP'li Türk'ten Erdoğan'a destek


Başbakan'ın 'Silahla demokrasi gelmez' sözlerine katılıyoruz.Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Van'da yaptığı konuşmadaki, "Demokrasi Silahla Gelmez" sözlerine ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan'ın bu ifadeyi kullanmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

OTURMA EYLEMİNE DESTEK VERDİ
Diyarbakır'da DTP Milletvekilleri, Belediye Başkanları, il başkanları ile meclis üyeleriyle birlikte 5 bine yakın kişinin katıldığı oturma eylemi devam ederken, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk oturma eylemine destek vermek için bugün sabah saatlerinde Diyarbakır'a geldi. DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ile kente gelen Türk, oturma eylemine katılan DTP'lilere destek verdi. Kürtçe şarkılar eşliğinde çadırları gezen Ahmet Türk'e DTP'liler büyük ilgi gösterdi.

Oturma eylemi ile ilgili İHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü konusunda çatışmalı bir süreç yaşadıklarını ifade ederek, "Bu sürecin göz önünde tutulması gerekir. Artık Kürt halkının tahammülünün kalmadığını göstermek istiyoruz. Demokratik taleplerimizi ortaya koymak için buradayız. Her zaman söylediğimiz gibi, Kürt sorunu Türkiye'nin sorunudur. Bin yıldır birlikte yaşayan halkların kardeşliğini sağlayacak, ortak yaş****** gönül birlikteliğine ve yeniden geçmişlerine bakılarak ortak bir geleceği koruma açısından herkesin ciddi bir şekilde düşünmesi gerekir. Günümüz dünyasında toplumsal sorunlar demokratik yollarla çözülür. Taşla sopayla bu halklar yıldırılamaz. Sopa ve silah siyaseti ile bu sorun çözülemez. Başbakan, 'Silahla olmaz' diyor. Peki Başbakan bugüne kadar neyi getirdi de biz yok dedik. Bizim söylediğimiz kendisi söyleyecek. Toplumun önüne çıkarak, bunun silahla olmayacağını söylüyor. Başbakan'ın bunu söylemesi önemli bir gelişmedir.

Başbakan artık silahla olmaz diyalog ile olur, kanısı yapmalıdır. Halkımız artık 'Yeter artık' diyor. Umarım ki, herkes de bizim gibi uzlaşmanın kaçınılmaz bir durum olduğunu görür" dedi.

HÜKÜMETİN KÜRT SORUNU İLE İLGİLİ HAZIRLAYACAĞI BİR PROJEYE DESTEK VERİRİZ
DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümünden başka bir yol olmadığını belirterek, "Bölge halkımız 22 Temmuz seçimlerinde Kürt sorununu iyi değerlendirmemiz için bizi seçti. Ama maalesef iyi değerlendirilmedi. Herkes ben bu ülkenin yurttaşıyım, diyebilmeli. Hükümetin bu konuda bir sorumluluğu vardır. Hükümet Kürt sorununa ilişkin bir proje geliştirmelidir. Kürt halkı da buna mutlaka destek verecektir. Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Kürtlere kimlik vermek
gerekir. Cumhurbaşkanı'nın 29 Ekim resepsiyonunda sunduğu perspektife hazırız" şeklinde konuştu.

ensonhaber