Ankara'yı kazanacağız


Baykal, bugün ikinci kez bir araya geldiği Karayalçın'ın Ankara'yı kazanacağını savundu.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı ziyaret etti. Baykal, Karayalçın'ın SHP Genel Başkanlığı'nı bırakacağını ve CHP'nin adayı olarak seçimlere gireceğini söyledi.

1.5 SAAT GÖRÜŞTÜLER ADAYLIK NETLEŞTİ
Parti kurmaylarıyla birlikte Murat Karayalçın'ı SHP Genel Merkezi'nde ziyaret eden Baykal, 1 saat 15 dakika süren görüşmenin ardından bir açıklama yaptı. 15 Ekim'de işbirliği dönemi başlattıklarını belirten Baykal, yapılan ziyaretin yerel yönetimler nedeniyle olduğunu ifade etti. Baykal, "O dönemin bir aşaması olarak ziyaret ettim. Bu buluşmamızda yerel seçimler hakkında görüş alışverişi gerçekleştirdik. Bu işbirliğinin bundan sonraki aşamalarıyla ilgili bir değerlendirme yaptık. Kamuoyu bu işbirliğini
heyecanla sahiplendi. Bu işbirliğine çok büyük umut bağlamıştır. Bu işbirliği Türkiye'nin her yerinde destek kazanmıştır. Önümüzdeki dönem daha olumlu açılımlar ortaya çıkacaktır. Bu atmosfer içinde başlatılan işbirliğini daha somut taşımamız gerektiğini biliyoruz" diye konuştu.

Karayalçın'ın SHP ile ilişkisinin netleşmesi sonucunda hiçbir kuşkularının olmadığını söyleyen Baykal, "CHP Karayalçın'ın Ankara'dan başkan adayı olmasının uygun olacağını düşünüyor. CHP ile işbirliği yapmayı uygun görüyor. SHP ile ilişkisini noktalayacaktır. Bizim adayımız olarak seçime girecek. İnşallah seçimi kazanacağız" dedi.

NE GEREKİYORSA YAPACAĞIM
Murat Karayalçın ise, "Adaylığım için adımlar atmaktayım. Bu konuda mevzuat neyi yapmamı gerektiriyorsa onu yapacağım. Siyasi ahlak neyi öngörüyorsa onu gerçekleştireceğim. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Yaptığımız açıklamayı kendi açımızdan ele aldık" şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, "DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'in bugünkü açıklamalarına sıcak bakıyor musunuz?" şeklindeki sorusuna Baykal, "Somut işbirliğini kamuoyuna söylüyorsa, kamuoyuna vereceğimiz müjdemiz yoktur" yanıtını verdi.

GÖKÇEK'E CEVAP VERMEDİ
"SHP'li belediye başkanları da CHP'ye geçecek mi?" şeklindeki soru üzerine Baykal, "Karayalçın etrafında bir işbirliğini konuşuyoruz. Her an SHP'li veya başka partilere mahsup işbirliği yaparız. Gündemimizde böyle bir konu yok" dedi.

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Kandil açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine ise Baykal, "Polemik düzeyinin düşmekte olması bu işin ciddiyeti karşısında, yadırgayıcı bir manzara izleniyor. Ciddiyetsiz bir açıklama" diye konuştu.

Baykal, Ankara sürecinin hemen başlamasını istedi.

ensonhaber