Türk: Başbakan kimi nereden kovuyor?


DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Başbakan Erdoğan'ın ırkçı yaklaşımlar sergilediğini ileri sürdü.
DTP'li Ahmet Türk, Diyarbakır'da yaptığı basın açıklamasında Başbakan Erdoğan'ın 'Ya ev ya terk et' çıkışına yanıt verdi.

Başbakan'ın Kürtler'in desteğini kaybettiğini ve bu nedenle paniklediğini iddia eden Türk şunları söyledi: "Partimizin durdurulmayan yükselişi AKP’nin kabusu haline dönüşmüştür. Sayın Başbakan şimdi Kürtler'in desteğini kaybettiğini görüp paniklemeye başlamıştır. Kürtleri kontrol altında tutmayan bir AKP’yi ABD’nin de, ordunun da gözden çıkaracağını çok iyi biliyor. AKP’nin Diyarbakır ısrarı da bu yüzdendir. Ama şimdiden sayın Başbakan’a geçmiş olsun diyelim. Siz tercihinizi çözümden yana koyarak halkın desteğini almak yerine statükocu güçleri arkanıza alarak güçlü olacağınızı sandınız. Ancak yanıldınız."


Erdoğan’ın ırkçı bir slogan olan 'ya sev ya terk et' diye ifade ettiği cümlelerin pervasızlık örneği olduğunu belirten Ahmet Türk, "Bu vatan hepimizin ortak vatanı değil mi? Kim kimi, kimin vatanından kovuyor? Başbakan tahrik etmeye, halkın değerlerine hakaret etmeye devam ediyor. ABD’nin icat ettiği bir Başbakan’ın bu halkı kendi anavatanından kovma çağrısı, trajikomik bir durumdur. Bölünmeyi ve ayrılığı derinleştirmeye çalışan uluslararası sermayenin hizmetinde olduğu ortaya çıkmıştır" diye konuştu.

"İMRALI SİSTEMİNE SON VERİLMELİ"

İmralı'da çözümün diyalogtan geçtiğini ifade eden DTP Genel Başkanı Türk, "Türkiye daha modern, daha demokratik ve sivil bir anayasaya kavuşmalıdır. Anayasal vatandaşlık tanımı içerisinde çok kültürlülüğü kabul eden bir düzenleme yapılmalıdır. Yine demokratik özerklik projesi tartışmaya açılmalı ve Türkiye için en uygun çözüm modelinde ortak bir yaklaşım geliştirilmelidir" dedi.


güncel.net